Preskočiť na hlavný obsah

Šálku čaju a slovenskú knihu prosím...Rozhovory - Jana Pronská / Andrea Rimová

5

Je tu už piaty článok z projektu, ktorý robím spolu s Moni. Na jej blogu si môžete prečítať najnovší rozhovor s Kristínou Pavelkovou, alebo aj staršie s Erikou Jarkovskou a Máriou Blšákovou. 
V tomto článku budú ďalšie rozhovory a to s autorkou slovenských historických románov - Janou Pronskou a autorkou rimoviek - Andreou Rimovou. 

...................................................................Jana Pronská


1.        Dovolím si povedať, že ste veľmi originálnou autorkou, protože píšete žáner, ktorý na Slovensku nepíše veľa autorov.  Spájate lásku so slovenskou históriou, alebo aspoň dej knihy, sa odohráva na území Slovenska.  
Ako ste sa vlastne dostali k písaniu tohto žánru?
 Áno, píšem to, čo aj rada čítam - historické romance. Všetko sa začalo pred rokmi, keď sa mi do rúk dostali knihy ako Plamene inkvizície a Gričská čarodejnica od Zagorky, Angelika od Golonovcov a Krásna Katherine od Benzoniovej. Celkom ma opantali, očarili a nasmerovali k histórii, ktorú milujem dodnes a samozrejme k písaniu, ktorému som verná od detstva.  Začiatkom deväťdesiatych rokov sa k nám však dostali moderné historické romance a autorky zvučných mien – Lindseyová, Deverauxová, McKinneyová a mnohé ďalšie, ktoré som objavila a rada čítala. Vtedy som si povedala, že sa opäť po niekoľkoročnej pauze vrátim k tvorbe a napísala som Bosorkinu dcéru a hneď potom Zlatníkovu chovanicu, ktorá bola inšpirovaná  návštevou Ľubovnianskeho hradu a výstavou korunovačných klenotov. Povedala som si, že historický ľúbostný príbeh, ktorý je situovaný na území Uhorska, v našom kraji, môže byť rovnako zaujímavý ako anglické, škótske a americké romance, veď u nás doma je tiež bohatá história, máme legendy, máme hrady, máme šľachtické rody ako kdekoľvek inde. Tak to všetko vlastne začalo. Som veľmi rada, že sa to podarilo, moje príbehy sa medzi čitateľmi uchytili a páčia sa.  

2.       Vaše knihy majú tú moc, že nie sú pekné len zvnútra, ale aj z vonka. Obálky sú to prvé, čo nádejný čitateľ vidí. Spolupracujete aj vy pri výbere obálky, alebo to nechávate na svojho vydavateľa.
Samozrejme, už od začiatku spolupracujem s vydavateľom. Ako čitateľke mi rukami prešlo množstvo kníh, poväčšine, čo sa páčilo mne, páčilo sa aj ostatným a z toho dôvodu som chcela, aby obálka mojej knihy vypovedala o čom príbeh je, čo môžu čitatelia očakávať a v neposlednom rade, aby zaujala, vynímala sa, pritiahla oko.  Za možnosť vyberať si obálky som svojmu vydavatelstvu veľmi vďačná a ukázalo sa, že spolupráca viedla nielen k mojej spokojnosti, ale aj  vydavateľovej a hlavne čitateľovej. 

3.       V týchto dňoch ( 18.11. 2015) vychádza  ďalšia kniha a bude mať názov Čierna vdova. Opäť v tom bude množstvo lásky, intríg a rytierskej odvahy?
 Určite áno, ostávam verná dejovej línii, ktorá sa vo svojej podstate nemení, odvaha, zrada, intrigy, nenávisť a zloba, a nad všetkým láska, ktorá má moc meniť osudy ľudí, darovať im kúsok šťastia, poraziť zlo. O tom romance sú. Chceme čítať o láske, chceme držať palce hrdinom, chceme veriť v dobré konce, v posolstvo nádeje.
  
 V novej knihe Čierna vdova sa dočítate o Adriane z Brzotína, nad ktorou má vlastný otec takmer neobmedzenú moc, využíva jej bezmocnosť a neustále ju zásobuje novými manželmi, aby na jej vdoveckom podiele dobre zarobil. Darí sa mu to až do okamihu, keď sa sám dostane do ťažkostí a musí pristúpiť na dohodu s odvekým rivalom Bubekom, Luciánovým otcom. Manželstvo uzavreté v zastúpení sa však ani mladému Luciánovi a ani Adriane nepáči. Ona chce vstúpiť do kláštora, aby sa navždy zbavila nadvlády svojho otca a on chce svojej rodine dokázať, že dávno stratili právo rozhodovať o jeho osude. Hrady Brzotín a Turňa sa stanú svedkami nielen temných intríg, ale aj lásky, ktorá hlavným hrdinom skríži plány…    
  
4.       Keby si máte vybrať z pomedzi všetkých kníh, ktoré vznikli vďaka vám, pri ktorej ste cítili, že toto je to najlepšie.
 Takto sa to nedá vymedziť, ani na to neexistuje presná odpoveď. Každá z mojich kníh je napísaná s láskou a spôsobom, akým písať viem a chcem, každá je jedinečná, má iný príbeh, iných hrdinov, a každá má v sebe kúsok mňa. Jedna sa môže čitatelovi páčiť viac, iná menej, a každému inak, no ja ich takto rozdeliť neviem. Sú to moje knižné deti.  

5.       Už od roku 2008 neustále vychádzajú vaše knihy. Mali ste však aj obdobie, kedy dochádzali nápady a nevedeli ste, že čo budete písať?
Nápady mi nikdy nechýbali, vždy mám v zásobe niekoľko príbehov a priebežne pribúdajú ďalšie, čo je pre mňa ako autorku skvelé :).  Problém je iba v písaní. Niekedy sú obdobia, keď sa skrátka nedarí a slová nechcú poslúchať, :) vtedy si dám pár dní pauzu a vyčkám, kedy sa tá povestná pani Múza vráti. A ona sa, našťastie, vždy vráti…    

6.       Ako berú známi a priatelia, že sa z Vás stala taká čítaná a obľúbená autorka? Pýtajú si podpisy? :P
 Pýtajú, :) pre seba, pre priateľov, pre svojich známych :). Inak som pre nich vždy tým istým človekom, akého ma poznali aj pred tým, než mi začali vychádzať knihy. Čo je fajn. :) A pribudli mi noví známi a priatelia, ktorých by som bez písania možno nikdy nemala šancu stretnúť a spoznať.  

Andrea Rimová

1.       Ste autorkou románov pre ženy. Beriete to ako svoju záľubu, alebo sa na to pozeráte vážne?
Ja samú seba práveže neradím k autorkám výhradne ženských románov. Mám veľa mužských čitateľov a ich počet stúpa, čomu sa veľmi teším. Písanie nie je len moja záľuba, ale predovšetkým neoddeliteľná súčasť môjho JA. K všetkým knihám pristupujem s vážnosťou a úctou, moje vlastné nevynímajúc.

2.       Niektorí autori sú zvyknutí písať spôsobom, že každý deň napíšu aspoň pár viet, iní keď dostanú múzu a píšu bez prestávky. Ako je to vo Vašom prípade?
Pokúšala som sa napísať každý deň určitý počet strán, ale akosi mi to nešlo. Písanie pod nátlakom mi pripadá ako mechanické plnenie úlohy na objednávku a v takých prípadoch hrozí, že to čitatelia zbadajú. Preto píšem, keď cítim, že mám čo povedať. Vdychujem do riadkov nie len život v podobe postáv a zápletok, ktoré vymyslím, ale aj dušu. Pozorní čitatelia to vycítia.

3.       Dosť dávno som čítala knihu Amnestia na zradu. No i napriek tomu, že si nepamätám mená a a zrejme by som ani nevedela podrobne opísať dej, na koniec zrejme nikdy nezabudnem. Viem, že vtedy somnou lomcovali rôzne emócie a nechápala som, prečo ste takto zakončili knihu. Na druhej strane, zrovna ten koniec z nej spravil nezabudnuteľnú knihu. Ide Vám o toto aj v ostatných knihách?
Každú knihu tvorím s cieľom vyvolať emócie a prinútiť čitateľa vnímať život aspoň na chvíľu aj z iného pohľadu. Amnestia bol môj debut. V čase, keď som ju písala, som bola striedavo šťastná a nešťastná. Svoje pocity som pretavila do riadkov. Touto knihou som vstúpila na knižný trh a aj dnes by som ju napísala rovnako. S tým istým koncom. Amnestia je dodnes srdcovkou mnohých mojich čitateľou a čítali ju viackrát.

4.       Vašou poslednou knihou je Bludisko. Názov je dosť tajomný. Dá sa to očakávať aj od deja?
V každej mojej knihe je tajomstvo. Čím staršie, tým lepšie. Každý človek podľa mňa niečo skrýva. Príbeh staviam na láske a nešťastí, vyhrotených životných situáciách. Prvé ohlasy na knihu sú fantastické a čitatelia nadšení. Veľmi sa z toho teším.

5.       Komu by ste určite odporúčali túto knihu?
Bludisko by som odporúčala všetkým, ktorí majú pozitívny vzťah ku knihám a sami blúdia vo vlastných životoch.

6.       Rimovky sa na Slovensku stávajú pomaly klasikou, ako je to však v Čechách? Ozývajú sa aj odtiaľ čitatelia?
Keďže mi v Čechách vyšla zatiaľ iba jedna knižka, tých ohlasov nie je až tak veľa, ako na Slovensku, kde mám kníh 7. Podľa mojich informácií mám však u našich českých bratov množstvo čitateliek, ktoré ma čítajú v slovenčine. Je to príjemný pocit. No aj českí čitatelia si prídu na svoje. Už to dlho nepotrvá. Zatiaľ k tomu nepoviem viac.

7.       Chystá sa pre nás nejaká ďalšia Rimovka, alebo teraz je skôr čas na oddych?

V tomto období si naplno vychutnávam prichádzajúce ohlasy na novú knihu. Stála ma veľa krásnej námahy, kruhov pod očami a stresu. Dlhujem jej neprepnúť sa hneď do režimu na novú knihu. Rimoviek bude ešte veľa, ale v ten pravý čas :)

Obom autorkám ďakujem za poskytnutý rozhovor. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …