Preskočiť na hlavný obsah

Pomarančové dievča


Názov: Pomarančové dievča , Origin. názov: Appelsinpiken, Autor: Jostein Gaarder, Preklad: Jozef Zelizňák , Rok vydania: OR-2003/SR-2014, Počet strán: 144, Vydavateľstvo: Verbarium, Žáner: román pre mladých ,  Hodnotenie-Goodreads: 3.90, Moje hodnotenie: 4,5


Láska, vesmír, život a smrť – sú veci, o ktorých by sa mal otec porozprávať so svojím takmer dospelým synom. Georg nemal ani štyri roky, keď o otca prišiel. 
Vo veku 15 rokov sa mu dostanú do rúk listy, ktoré napísal jeho otec tesne pred smrťou. Vzniká tak zvláštny dialóg medzi otcom a synom ponad priepasť času. 
Prostredníctvom listu Georg spoznáva svojho otca, jeho vnímanie sveta „ako jednu obrovskú rozprávku, v ktorej musíme všetci hrať podľa pravidiel, aj keď im nemusíme nutne rozumieť“. 
Rozprávanie je pretkané príbehom o tajomnom dievčati s pomarančmi, ktorú zamilovaný Georgov otec všade hľadá a ktorej totožnosť je zahalená rúškom tajomstva až do poslednej chvíle. 
Príbeh o hľadaní aj ceste, o zmysle života... 


zdroj

Zverím sa ti s tajomstvom : Kým som začal študovať medicínu, videl som pre seba alternatívy. Buď sa stanem básnikom, ktorý bude ospevovať slovami svet, v ktorom žijeme. To som už spomínal. Alebo som chcel byť lekárom, ktorý slúži životu. Pre istotu som sa rozhodol stať najprv lekárom. Nestihol som sa stať básnikom. No stihol som napísať tento list. Určite ste už mali knihu, do ktorej ste sa zamilovali v prvej chvíli. To prináša potom aj vysoké očakávania...V mojom prípade sa v takejto pozícii ocitla knižka Pomarančové dievča. Keď niekto napíše na knihu ,,Záruka dobrej knihy,, , tak to potom aj od tej knihy očakávam.
A ako nakoniec u mňa dopadla?

Príbeh má akoby dvoch autorov. Ide totižto o list, ktorý zanechal pre svojho syna otec, ktorý umrel na vážnu chorobu. Syn sa o liste dozvedá až keď má štrnásť rokov a pomocou neho spoznáva aj svojho otca.
Druhá časť sa týka synovho textu, ktorý robí vsuvky do pôvodného príbehu otca. Takto to možno vyznieva komplikovane, ale číta sa to jednoducho.

Pre mňa najdôležitejšou časťou bol samotný príbeh otca, ktorý bol smutný a pritom taký nádherný. Boli v ňom zachytené azda všetky emócie, ktoré človek môže pocítiť. Miestami až kúzelný príbeh otváral filozofické otázky o existencii a samotnému pohľadu na dnešný svet. Na aspoň chvíľkové pozastavenie a porozmýšľanie nad svojim životom a nad krásami sveta. Samotný koniec otvára jednu otázku, na ktorú určite aspoň v duchu odpovie nejeden čitateľ.
2. časť - synova časť, bola o niečo menej zaujímavá. Dotvárala však samotný príbeh a odpovedala na dôležité otázky ohľadne jeho života, vecí, na ktoré si spomínal a vecí, ktoré sa v jeho živote zmenili, odkedy umrel otec. Tiež ukazuje jeho prvé pocity po prečítaní listu od otca, ktorého v podstate ani nepoznal, lebo ako trojročný si ho nemal šancu zapamätať. Jedine tak z fotiek, alebo rodinných videí. No napriek tomu, táto časť ma už natoľko nevzala..


Ak sa však rozhodnete siahnuť po tejto knihe, určite spravíte dobre. Nálepka ,,záruky dobrého čítania,, je v tomto prípade naozaj pravda, pretože popri čítaní som si nesmierne dobre oddýchla a tešila som sa z čítania. Pre mňa určite krásna kniha, ktorú si zaslúži, aby sa o nej vravelo. 
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…