Preskočiť na hlavný obsah

Pomarančové dievča


Názov: Pomarančové dievča , Origin. názov: Appelsinpiken, Autor: Jostein Gaarder, Preklad: Jozef Zelizňák , Rok vydania: OR-2003/SR-2014, Počet strán: 144, Vydavateľstvo: Verbarium, Žáner: román pre mladých ,  Hodnotenie-Goodreads: 3.90, Moje hodnotenie: 4,5


Láska, vesmír, život a smrť – sú veci, o ktorých by sa mal otec porozprávať so svojím takmer dospelým synom. Georg nemal ani štyri roky, keď o otca prišiel. 
Vo veku 15 rokov sa mu dostanú do rúk listy, ktoré napísal jeho otec tesne pred smrťou. Vzniká tak zvláštny dialóg medzi otcom a synom ponad priepasť času. 
Prostredníctvom listu Georg spoznáva svojho otca, jeho vnímanie sveta „ako jednu obrovskú rozprávku, v ktorej musíme všetci hrať podľa pravidiel, aj keď im nemusíme nutne rozumieť“. 
Rozprávanie je pretkané príbehom o tajomnom dievčati s pomarančmi, ktorú zamilovaný Georgov otec všade hľadá a ktorej totožnosť je zahalená rúškom tajomstva až do poslednej chvíle. 
Príbeh o hľadaní aj ceste, o zmysle života... 


zdroj

Zverím sa ti s tajomstvom : Kým som začal študovať medicínu, videl som pre seba alternatívy. Buď sa stanem básnikom, ktorý bude ospevovať slovami svet, v ktorom žijeme. To som už spomínal. Alebo som chcel byť lekárom, ktorý slúži životu. Pre istotu som sa rozhodol stať najprv lekárom. Nestihol som sa stať básnikom. No stihol som napísať tento list. Určite ste už mali knihu, do ktorej ste sa zamilovali v prvej chvíli. To prináša potom aj vysoké očakávania...V mojom prípade sa v takejto pozícii ocitla knižka Pomarančové dievča. Keď niekto napíše na knihu ,,Záruka dobrej knihy,, , tak to potom aj od tej knihy očakávam.
A ako nakoniec u mňa dopadla?

Príbeh má akoby dvoch autorov. Ide totižto o list, ktorý zanechal pre svojho syna otec, ktorý umrel na vážnu chorobu. Syn sa o liste dozvedá až keď má štrnásť rokov a pomocou neho spoznáva aj svojho otca.
Druhá časť sa týka synovho textu, ktorý robí vsuvky do pôvodného príbehu otca. Takto to možno vyznieva komplikovane, ale číta sa to jednoducho.

Pre mňa najdôležitejšou časťou bol samotný príbeh otca, ktorý bol smutný a pritom taký nádherný. Boli v ňom zachytené azda všetky emócie, ktoré človek môže pocítiť. Miestami až kúzelný príbeh otváral filozofické otázky o existencii a samotnému pohľadu na dnešný svet. Na aspoň chvíľkové pozastavenie a porozmýšľanie nad svojim životom a nad krásami sveta. Samotný koniec otvára jednu otázku, na ktorú určite aspoň v duchu odpovie nejeden čitateľ.
2. časť - synova časť, bola o niečo menej zaujímavá. Dotvárala však samotný príbeh a odpovedala na dôležité otázky ohľadne jeho života, vecí, na ktoré si spomínal a vecí, ktoré sa v jeho živote zmenili, odkedy umrel otec. Tiež ukazuje jeho prvé pocity po prečítaní listu od otca, ktorého v podstate ani nepoznal, lebo ako trojročný si ho nemal šancu zapamätať. Jedine tak z fotiek, alebo rodinných videí. No napriek tomu, táto časť ma už natoľko nevzala..


Ak sa však rozhodnete siahnuť po tejto knihe, určite spravíte dobre. Nálepka ,,záruky dobrého čítania,, je v tomto prípade naozaj pravda, pretože popri čítaní som si nesmierne dobre oddýchla a tešila som sa z čítania. Pre mňa určite krásna kniha, ktorú si zaslúži, aby sa o nej vravelo. 
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …