Preskočiť na hlavný obsah

Pomarančové dievča


Názov: Pomarančové dievča , Origin. názov: Appelsinpiken, Autor: Jostein Gaarder, Preklad: Jozef Zelizňák , Rok vydania: OR-2003/SR-2014, Počet strán: 144, Vydavateľstvo: Verbarium, Žáner: román pre mladých ,  Hodnotenie-Goodreads: 3.90, Moje hodnotenie: 4,5


Láska, vesmír, život a smrť – sú veci, o ktorých by sa mal otec porozprávať so svojím takmer dospelým synom. Georg nemal ani štyri roky, keď o otca prišiel. 
Vo veku 15 rokov sa mu dostanú do rúk listy, ktoré napísal jeho otec tesne pred smrťou. Vzniká tak zvláštny dialóg medzi otcom a synom ponad priepasť času. 
Prostredníctvom listu Georg spoznáva svojho otca, jeho vnímanie sveta „ako jednu obrovskú rozprávku, v ktorej musíme všetci hrať podľa pravidiel, aj keď im nemusíme nutne rozumieť“. 
Rozprávanie je pretkané príbehom o tajomnom dievčati s pomarančmi, ktorú zamilovaný Georgov otec všade hľadá a ktorej totožnosť je zahalená rúškom tajomstva až do poslednej chvíle. 
Príbeh o hľadaní aj ceste, o zmysle života... 


zdroj

Zverím sa ti s tajomstvom : Kým som začal študovať medicínu, videl som pre seba alternatívy. Buď sa stanem básnikom, ktorý bude ospevovať slovami svet, v ktorom žijeme. To som už spomínal. Alebo som chcel byť lekárom, ktorý slúži životu. Pre istotu som sa rozhodol stať najprv lekárom. Nestihol som sa stať básnikom. No stihol som napísať tento list. Určite ste už mali knihu, do ktorej ste sa zamilovali v prvej chvíli. To prináša potom aj vysoké očakávania...V mojom prípade sa v takejto pozícii ocitla knižka Pomarančové dievča. Keď niekto napíše na knihu ,,Záruka dobrej knihy,, , tak to potom aj od tej knihy očakávam.
A ako nakoniec u mňa dopadla?

Príbeh má akoby dvoch autorov. Ide totižto o list, ktorý zanechal pre svojho syna otec, ktorý umrel na vážnu chorobu. Syn sa o liste dozvedá až keď má štrnásť rokov a pomocou neho spoznáva aj svojho otca.
Druhá časť sa týka synovho textu, ktorý robí vsuvky do pôvodného príbehu otca. Takto to možno vyznieva komplikovane, ale číta sa to jednoducho.

Pre mňa najdôležitejšou časťou bol samotný príbeh otca, ktorý bol smutný a pritom taký nádherný. Boli v ňom zachytené azda všetky emócie, ktoré človek môže pocítiť. Miestami až kúzelný príbeh otváral filozofické otázky o existencii a samotnému pohľadu na dnešný svet. Na aspoň chvíľkové pozastavenie a porozmýšľanie nad svojim životom a nad krásami sveta. Samotný koniec otvára jednu otázku, na ktorú určite aspoň v duchu odpovie nejeden čitateľ.
2. časť - synova časť, bola o niečo menej zaujímavá. Dotvárala však samotný príbeh a odpovedala na dôležité otázky ohľadne jeho života, vecí, na ktoré si spomínal a vecí, ktoré sa v jeho živote zmenili, odkedy umrel otec. Tiež ukazuje jeho prvé pocity po prečítaní listu od otca, ktorého v podstate ani nepoznal, lebo ako trojročný si ho nemal šancu zapamätať. Jedine tak z fotiek, alebo rodinných videí. No napriek tomu, táto časť ma už natoľko nevzala..


Ak sa však rozhodnete siahnuť po tejto knihe, určite spravíte dobre. Nálepka ,,záruky dobrého čítania,, je v tomto prípade naozaj pravda, pretože popri čítaní som si nesmierne dobre oddýchla a tešila som sa z čítania. Pre mňa určite krásna kniha, ktorú si zaslúži, aby sa o nej vravelo. 
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ