Preskočiť na hlavný obsah

Prečo skáčem

Názov: Prečo skáčem , Origin. názov: The reason I jump, Autor: Naoki Higašida, Počet strán: 168, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: zo života ,  Hodnotenie-Goodreads: 3.75, Moje hodnotenie: 4/5
Z ticha autizmu prehovoril chlapčenský hlas 


Aký je život s autizmom? Vieme vycítiť, čo si autista myslí, čo cíti, aby sme mu dokázali pomôcť? Na tieto otázky odpovedá pozoruhodná knižka, ktorú napísal Naoki Higašida, keď mal iba trinásť rokov. 
Naoki má vážnu formu autizmu, no napriek tomu sa naučil komunikovať s okolitým svetom. Vo svojej knižke Prečo skáčem nám dáva nahliadnuť do ťažko pochopiteľnej mysle, ktorú naprogramoval autizmus. Vysvetľuje záhadné správanie autistov, prezrádza, ako vnímajú čas, život, krásu a prírodu. Svoje rozprávanie končí prekrásnou poviedkou Som stále tu, ktorá dokazuje, že autistom nechýba humor, fantázia ani empatia. 
Mnoho rodičov autistických detí po prečítaní knižky zažije rovnaký pocit ako prekladateľ tejto knihy David Mitchell. Cez myseľ Naokiho Higašidu spoznal myseľ vlastného autistického syna a pochopil, že život s normálnymi ľuďmi je pre autistu nekonečne namáhavý. Naokiho snaha vysvetliť iné, svojské správanie je dojímavá a odzbrojujúca, ponúka čitateľom zriedkavú príležitosť pozrieť sa na svet z celkom inej perspektívy. 

zdroj


Veľakrát sa stáva, že čitateľ si knihu vyberá podľa obalu. Áno, nie je to zrovna najlepší spôsob výberu...Veľakrát potom je sklamaný, že od knihy nedostal to, čo očakával. ( Viem o čom hovorím..) Prečo skáčem bol tiež prípad, kedy mi najprv do oka padla obálka a až potom samotná anotácia knihy. Samotná obálka napovie veľmi málo. Komu by napadlo, že ide o vysvetľovanie autizmu? Zrejme nikomu. V tomto prípade však nejde o chybu pri výbere knihy na základe obalu. Aj keď som ju z regálu vybrala práve vďaka tomu, upútala ma aj svojou anotáciou.


Keďže sa nestretávam vo svojom živote s autistami a celkovo mi je tá téma cudzia, o to viac som sa tešila na čítanie. Kniha je o to viac zaujímavejšia v tom, že to rozpráva autista a preto mnohé veci lepšie vie vysvetliť, ako nejakí doktori. Ide hlavne o dôvody, prečo a ako sa chovajú autisti. V mnohom ma to prekvapilo a hlavne ukázalo ich vnútorný svet. Síce sa jedná o výpoveď len jedného autistu, je to blízke aj iným. I keď nejde o odbornú knihu, alebo nejakú príručku, má vzdelávací charakter. Najviac by som ju určila rodičom, alebo rodine, ktorá má doma autistu, o ktorého sa treba starať. No nie je určená len im. Sama som nemala žiadne informácie o tejto chorobe a vďaka tejto knihe som sa dozvedela množstvo dôležitých rád a zaujímavostí. Preto si ju môže prečítať hocikto a určite ho to v jeho vzdelanosti posunie ďalej. Jednak v tom, že bude chápať správanie autistov a bude mať väčší prehľad.

Popritom sa jedná o veľmi jednoduché čítanie, keďže to napísal vtedy len 13-ročný chlapec. Niektoré časti však boli na mňa až veľmi jednoducho napísané a zopár informácií sa zbytočne opakovalo. To je jedna z vecí, ktorú by som v tomto prípade knihe vytkla. Na konci je ešte priložená poviedka tohto japonského autora. Mňa síce veľmi neoslovila a ani sa mi do tejto knihy nehodila, no niekoho naopak môže zaujať oveľa viac ako zvyšok knihy.

Aj keď má knižka malé nedokonalosti...ajtak vám ju odporúčam. Nezaberie vám veľa času a veľa nových vecí sa dozviete. Určite po jej prečítaní budete mať dobrý pocit, že ste sa dozvedeli niečo nové a jej čítanie malo zmysel. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…