Preskočiť na hlavný obsah

Prečo skáčem

Názov: Prečo skáčem , Origin. názov: The reason I jump, Autor: Naoki Higašida, Počet strán: 168, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: zo života ,  Hodnotenie-Goodreads: 3.75, Moje hodnotenie: 4/5
Z ticha autizmu prehovoril chlapčenský hlas 


Aký je život s autizmom? Vieme vycítiť, čo si autista myslí, čo cíti, aby sme mu dokázali pomôcť? Na tieto otázky odpovedá pozoruhodná knižka, ktorú napísal Naoki Higašida, keď mal iba trinásť rokov. 
Naoki má vážnu formu autizmu, no napriek tomu sa naučil komunikovať s okolitým svetom. Vo svojej knižke Prečo skáčem nám dáva nahliadnuť do ťažko pochopiteľnej mysle, ktorú naprogramoval autizmus. Vysvetľuje záhadné správanie autistov, prezrádza, ako vnímajú čas, život, krásu a prírodu. Svoje rozprávanie končí prekrásnou poviedkou Som stále tu, ktorá dokazuje, že autistom nechýba humor, fantázia ani empatia. 
Mnoho rodičov autistických detí po prečítaní knižky zažije rovnaký pocit ako prekladateľ tejto knihy David Mitchell. Cez myseľ Naokiho Higašidu spoznal myseľ vlastného autistického syna a pochopil, že život s normálnymi ľuďmi je pre autistu nekonečne namáhavý. Naokiho snaha vysvetliť iné, svojské správanie je dojímavá a odzbrojujúca, ponúka čitateľom zriedkavú príležitosť pozrieť sa na svet z celkom inej perspektívy. 

zdroj


Veľakrát sa stáva, že čitateľ si knihu vyberá podľa obalu. Áno, nie je to zrovna najlepší spôsob výberu...Veľakrát potom je sklamaný, že od knihy nedostal to, čo očakával. ( Viem o čom hovorím..) Prečo skáčem bol tiež prípad, kedy mi najprv do oka padla obálka a až potom samotná anotácia knihy. Samotná obálka napovie veľmi málo. Komu by napadlo, že ide o vysvetľovanie autizmu? Zrejme nikomu. V tomto prípade však nejde o chybu pri výbere knihy na základe obalu. Aj keď som ju z regálu vybrala práve vďaka tomu, upútala ma aj svojou anotáciou.


Keďže sa nestretávam vo svojom živote s autistami a celkovo mi je tá téma cudzia, o to viac som sa tešila na čítanie. Kniha je o to viac zaujímavejšia v tom, že to rozpráva autista a preto mnohé veci lepšie vie vysvetliť, ako nejakí doktori. Ide hlavne o dôvody, prečo a ako sa chovajú autisti. V mnohom ma to prekvapilo a hlavne ukázalo ich vnútorný svet. Síce sa jedná o výpoveď len jedného autistu, je to blízke aj iným. I keď nejde o odbornú knihu, alebo nejakú príručku, má vzdelávací charakter. Najviac by som ju určila rodičom, alebo rodine, ktorá má doma autistu, o ktorého sa treba starať. No nie je určená len im. Sama som nemala žiadne informácie o tejto chorobe a vďaka tejto knihe som sa dozvedela množstvo dôležitých rád a zaujímavostí. Preto si ju môže prečítať hocikto a určite ho to v jeho vzdelanosti posunie ďalej. Jednak v tom, že bude chápať správanie autistov a bude mať väčší prehľad.

Popritom sa jedná o veľmi jednoduché čítanie, keďže to napísal vtedy len 13-ročný chlapec. Niektoré časti však boli na mňa až veľmi jednoducho napísané a zopár informácií sa zbytočne opakovalo. To je jedna z vecí, ktorú by som v tomto prípade knihe vytkla. Na konci je ešte priložená poviedka tohto japonského autora. Mňa síce veľmi neoslovila a ani sa mi do tejto knihy nehodila, no niekoho naopak môže zaujať oveľa viac ako zvyšok knihy.

Aj keď má knižka malé nedokonalosti...ajtak vám ju odporúčam. Nezaberie vám veľa času a veľa nových vecí sa dozviete. Určite po jej prečítaní budete mať dobrý pocit, že ste sa dozvedeli niečo nové a jej čítanie malo zmysel. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ