Preskočiť na hlavný obsah

Prečo skáčem

Názov: Prečo skáčem , Origin. názov: The reason I jump, Autor: Naoki Higašida, Počet strán: 168, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: zo života ,  Hodnotenie-Goodreads: 3.75, Moje hodnotenie: 4/5
Z ticha autizmu prehovoril chlapčenský hlas 


Aký je život s autizmom? Vieme vycítiť, čo si autista myslí, čo cíti, aby sme mu dokázali pomôcť? Na tieto otázky odpovedá pozoruhodná knižka, ktorú napísal Naoki Higašida, keď mal iba trinásť rokov. 
Naoki má vážnu formu autizmu, no napriek tomu sa naučil komunikovať s okolitým svetom. Vo svojej knižke Prečo skáčem nám dáva nahliadnuť do ťažko pochopiteľnej mysle, ktorú naprogramoval autizmus. Vysvetľuje záhadné správanie autistov, prezrádza, ako vnímajú čas, život, krásu a prírodu. Svoje rozprávanie končí prekrásnou poviedkou Som stále tu, ktorá dokazuje, že autistom nechýba humor, fantázia ani empatia. 
Mnoho rodičov autistických detí po prečítaní knižky zažije rovnaký pocit ako prekladateľ tejto knihy David Mitchell. Cez myseľ Naokiho Higašidu spoznal myseľ vlastného autistického syna a pochopil, že život s normálnymi ľuďmi je pre autistu nekonečne namáhavý. Naokiho snaha vysvetliť iné, svojské správanie je dojímavá a odzbrojujúca, ponúka čitateľom zriedkavú príležitosť pozrieť sa na svet z celkom inej perspektívy. 

zdroj


Veľakrát sa stáva, že čitateľ si knihu vyberá podľa obalu. Áno, nie je to zrovna najlepší spôsob výberu...Veľakrát potom je sklamaný, že od knihy nedostal to, čo očakával. ( Viem o čom hovorím..) Prečo skáčem bol tiež prípad, kedy mi najprv do oka padla obálka a až potom samotná anotácia knihy. Samotná obálka napovie veľmi málo. Komu by napadlo, že ide o vysvetľovanie autizmu? Zrejme nikomu. V tomto prípade však nejde o chybu pri výbere knihy na základe obalu. Aj keď som ju z regálu vybrala práve vďaka tomu, upútala ma aj svojou anotáciou.


Keďže sa nestretávam vo svojom živote s autistami a celkovo mi je tá téma cudzia, o to viac som sa tešila na čítanie. Kniha je o to viac zaujímavejšia v tom, že to rozpráva autista a preto mnohé veci lepšie vie vysvetliť, ako nejakí doktori. Ide hlavne o dôvody, prečo a ako sa chovajú autisti. V mnohom ma to prekvapilo a hlavne ukázalo ich vnútorný svet. Síce sa jedná o výpoveď len jedného autistu, je to blízke aj iným. I keď nejde o odbornú knihu, alebo nejakú príručku, má vzdelávací charakter. Najviac by som ju určila rodičom, alebo rodine, ktorá má doma autistu, o ktorého sa treba starať. No nie je určená len im. Sama som nemala žiadne informácie o tejto chorobe a vďaka tejto knihe som sa dozvedela množstvo dôležitých rád a zaujímavostí. Preto si ju môže prečítať hocikto a určite ho to v jeho vzdelanosti posunie ďalej. Jednak v tom, že bude chápať správanie autistov a bude mať väčší prehľad.

Popritom sa jedná o veľmi jednoduché čítanie, keďže to napísal vtedy len 13-ročný chlapec. Niektoré časti však boli na mňa až veľmi jednoducho napísané a zopár informácií sa zbytočne opakovalo. To je jedna z vecí, ktorú by som v tomto prípade knihe vytkla. Na konci je ešte priložená poviedka tohto japonského autora. Mňa síce veľmi neoslovila a ani sa mi do tejto knihy nehodila, no niekoho naopak môže zaujať oveľa viac ako zvyšok knihy.

Aj keď má knižka malé nedokonalosti...ajtak vám ju odporúčam. Nezaberie vám veľa času a veľa nových vecí sa dozviete. Určite po jej prečítaní budete mať dobrý pocit, že ste sa dozvedeli niečo nové a jej čítanie malo zmysel. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …