Preskočiť na hlavný obsah

Knižnica na kolesách


Názov: Knižnica na kolesách , Origin. názov: Mobile library, Autor:David WhitehousePreklad: Zuzana Kamenská , Rok vydania: OR-2015/SR-2015, Počet strán: 240, Vydavateľstvo: Fortuna Libri, Žáner: Dobrodružstvo , Hodnotenie-Goodreads: 3.72, Moje hodnotenie: 1.5/5
DOJEMNÉ A ZÁROVEŇ TRAGIKOMICKÉ DOBRODRUŢSTVO CHLAPCA, KTORÝ UTEČIE Z MALÉHO RODNÉHO MESTA, ABY NAŠIEL SLOBODU, PRIATEĽSTVO, NO NAJMÄ RODINU. 
Bobby Nusku sa cíti osamelý. Noci trávi archivovaním stôp, ktoré po sebe zanechala jeho matka. So svojím jediným kamarátom Sunnym spriada plány, ako sa ochrániť pred šikanovaním chlapcov na ulici a pred svojím otcom. Keď sa Sunny musí odsťahovať, Bobbyho premkne obava, ţe uţ nemá nikoho blízkeho. 
Po čase stretne dvoch podobných vydedencov: Rosu, dievčatko s červenou trojkolkou, ktorého postihnutie priťahuje šikanovanie tých istých tyranov, ktorí terorizujú aj jeho, a Val, Rosinu mamu, osamelú rozvedenú ţenu, ktorá je 
zamestnaná ako upratovačka mestskej pojazdnej kniţnice. Vznikne medzi nimi hlboké porozumenie, navzájom si vyplnia prázdne miesta v ţivote. 
Puto medzi staršou ţenou a chlapcom sa čoskoro stane terčom miestnych klebiet. Val príde o prácu a Bobbyho otec brutálne zbije. Keďţe vedia, ţe ich nečaká nič dobré, rozhodnú sa ujsť aj s Rosou v kniţnici na šestnástich kolesách. Trojica podnikne cestu po Anglicku v snahe nájsť lepší ţivot a rodinu, ktorá jej chýba. Celonárodná naháňačka za posádkou kniţnice na kolesách je aţ priveľmi skutočná a hrozí, ţe ukončí ich inak dokonalý sen.


zdroj

Joe veľmi dobre poznal tento pocit otupenej jasnosti. Uvedomoval si, čo robí, ale nedokázal to zastaviť. Od detstva ho zažil tisíc ráz. Ten pocit bol ako zlý jastrab zúrivosti, čo sa spustil k zemi a zdrapil ho do svojich ostrých pazúrov. Kľzal sa vo vzduchu nad vlastným telom a bezmocne sledoval neznámu postavu, ktorá starcovi zviazala zápästie povrazom. Vždy sa to stalo z toho istého dôvodu. Lebo sa bál. V tej chvíli sa bál, že stratí Val, Rosu a Bobbyho, celú prečudesnú rodinu. Nikdy predtým nemal nikoho takého bízkeho. 

Uf, kde začať pri tejto knihe. Už keď vidíte názov knihy, tak si hneď predstavíte super príbeh pre každého knihomoľa. Aspoň ja som si to tak predstavovala. Anotácia síce bola už o niečo slabšia, ale ajtak som stále verila. Všetko sa však obrátilo na zlé, keď som knihu začala čítať. A naozaj na zlé, veď som ju čítala  vyše mesiaca...

Poďme si knihu rozobrať však postupne. Hneď ako prvé sa dozvedáte, ako kniha skončí. To vám vezme veľmi veľa chute do ďalšieho čítania. Nie je tam síce úplne celý koniec napísaný, ale 90%, čo je stále veľa. A hneď kvôli tomuto prvému prešlapu sa dostávame k ďalšiemu, pretože tým, že viete ako sa to skončí, celé napätie upadá. Dej je spomalený a nezaujímavý. Na čo sa vôbec má čitateľ tešiť, keď sám autor mu to už povedal? Celý čas, čo som čítala knihu, som si kládla otázku, prečo to urobil...
Spoznávate dosť šialených ľudí - chlapca, ktorý utečie s cudzou ženou, ktorá má dcéru v jeho veku a po ceste si ešte pribalia bývalého vojaka, ktorý má veľkú chuť zabiť svojho otecka. Samozrejme, že utečú na nefunkčnej pojazdnej knižnici, ktorú ukradli. Tu sa dostávame aj ku knihám, keď si ich počas cestovania čítajú a samozrejme, že ich polícia nedokáže chytiť, lebo auto premalovali...ale no tak, však až taká vadná polícia nie je!!!A v tom spočíva to úžasné dobrodružstvo, v úteku pred políciou do Škótska, kde chce vojačik zabiť svojho otecka. Jeho vražebné sklony nakoniec niekam zmiznú a zistí, že má to, po čom túžil a to milovanú rodinu, aj keď dosť vyšinutú! Mohla by som vám povedať aj záver knihy, ale načo, keď je na jej začiatku?

Je zrejmé, že kniha ma vôbec neohúrila, našla sa však jedna vec, ktorú pokladám za pozitívnu. Pri osudoch hlavných postáv si čitateľ všimne, že zakaždým ich biologická rodina sklamala. No i napriek tomu pozliepali novú rodinu, ktorá sa nezakladala na rovnakej krvi, ale na oblube a láske medzi sebou. Našli svoje šťastie v úplne cudzích ľuďoch.

Nebudem vám odporúčať túto knihu, no možno sa nájde niekto, koho už skôr ohúrila a chce si ju prečítať. Samozrejme odhovárať vás od nej nebudem. :) 

zdroj obrázku


Komentáre

  1. Ejha, vážne sa zhodneme :D Tá kniha bola naozaj zlá a už nikdy viac!!! Inak sa mi páči, akú si tam postrehla myšlienku...mňa to ani nenapadlo...ja som sa zas zamerala na myšlienky o živote, ale aj tých tam bola málo...pre mňa osobne :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …