Preskočiť na hlavný obsah

Knižnica na kolesách


Názov: Knižnica na kolesách , Origin. názov: Mobile library, Autor:David WhitehousePreklad: Zuzana Kamenská , Rok vydania: OR-2015/SR-2015, Počet strán: 240, Vydavateľstvo: Fortuna Libri, Žáner: Dobrodružstvo , Hodnotenie-Goodreads: 3.72, Moje hodnotenie: 1.5/5
DOJEMNÉ A ZÁROVEŇ TRAGIKOMICKÉ DOBRODRUŢSTVO CHLAPCA, KTORÝ UTEČIE Z MALÉHO RODNÉHO MESTA, ABY NAŠIEL SLOBODU, PRIATEĽSTVO, NO NAJMÄ RODINU. 
Bobby Nusku sa cíti osamelý. Noci trávi archivovaním stôp, ktoré po sebe zanechala jeho matka. So svojím jediným kamarátom Sunnym spriada plány, ako sa ochrániť pred šikanovaním chlapcov na ulici a pred svojím otcom. Keď sa Sunny musí odsťahovať, Bobbyho premkne obava, ţe uţ nemá nikoho blízkeho. 
Po čase stretne dvoch podobných vydedencov: Rosu, dievčatko s červenou trojkolkou, ktorého postihnutie priťahuje šikanovanie tých istých tyranov, ktorí terorizujú aj jeho, a Val, Rosinu mamu, osamelú rozvedenú ţenu, ktorá je 
zamestnaná ako upratovačka mestskej pojazdnej kniţnice. Vznikne medzi nimi hlboké porozumenie, navzájom si vyplnia prázdne miesta v ţivote. 
Puto medzi staršou ţenou a chlapcom sa čoskoro stane terčom miestnych klebiet. Val príde o prácu a Bobbyho otec brutálne zbije. Keďţe vedia, ţe ich nečaká nič dobré, rozhodnú sa ujsť aj s Rosou v kniţnici na šestnástich kolesách. Trojica podnikne cestu po Anglicku v snahe nájsť lepší ţivot a rodinu, ktorá jej chýba. Celonárodná naháňačka za posádkou kniţnice na kolesách je aţ priveľmi skutočná a hrozí, ţe ukončí ich inak dokonalý sen.


zdroj

Joe veľmi dobre poznal tento pocit otupenej jasnosti. Uvedomoval si, čo robí, ale nedokázal to zastaviť. Od detstva ho zažil tisíc ráz. Ten pocit bol ako zlý jastrab zúrivosti, čo sa spustil k zemi a zdrapil ho do svojich ostrých pazúrov. Kľzal sa vo vzduchu nad vlastným telom a bezmocne sledoval neznámu postavu, ktorá starcovi zviazala zápästie povrazom. Vždy sa to stalo z toho istého dôvodu. Lebo sa bál. V tej chvíli sa bál, že stratí Val, Rosu a Bobbyho, celú prečudesnú rodinu. Nikdy predtým nemal nikoho takého bízkeho. 

Uf, kde začať pri tejto knihe. Už keď vidíte názov knihy, tak si hneď predstavíte super príbeh pre každého knihomoľa. Aspoň ja som si to tak predstavovala. Anotácia síce bola už o niečo slabšia, ale ajtak som stále verila. Všetko sa však obrátilo na zlé, keď som knihu začala čítať. A naozaj na zlé, veď som ju čítala  vyše mesiaca...

Poďme si knihu rozobrať však postupne. Hneď ako prvé sa dozvedáte, ako kniha skončí. To vám vezme veľmi veľa chute do ďalšieho čítania. Nie je tam síce úplne celý koniec napísaný, ale 90%, čo je stále veľa. A hneď kvôli tomuto prvému prešlapu sa dostávame k ďalšiemu, pretože tým, že viete ako sa to skončí, celé napätie upadá. Dej je spomalený a nezaujímavý. Na čo sa vôbec má čitateľ tešiť, keď sám autor mu to už povedal? Celý čas, čo som čítala knihu, som si kládla otázku, prečo to urobil...
Spoznávate dosť šialených ľudí - chlapca, ktorý utečie s cudzou ženou, ktorá má dcéru v jeho veku a po ceste si ešte pribalia bývalého vojaka, ktorý má veľkú chuť zabiť svojho otecka. Samozrejme, že utečú na nefunkčnej pojazdnej knižnici, ktorú ukradli. Tu sa dostávame aj ku knihám, keď si ich počas cestovania čítajú a samozrejme, že ich polícia nedokáže chytiť, lebo auto premalovali...ale no tak, však až taká vadná polícia nie je!!!A v tom spočíva to úžasné dobrodružstvo, v úteku pred políciou do Škótska, kde chce vojačik zabiť svojho otecka. Jeho vražebné sklony nakoniec niekam zmiznú a zistí, že má to, po čom túžil a to milovanú rodinu, aj keď dosť vyšinutú! Mohla by som vám povedať aj záver knihy, ale načo, keď je na jej začiatku?

Je zrejmé, že kniha ma vôbec neohúrila, našla sa však jedna vec, ktorú pokladám za pozitívnu. Pri osudoch hlavných postáv si čitateľ všimne, že zakaždým ich biologická rodina sklamala. No i napriek tomu pozliepali novú rodinu, ktorá sa nezakladala na rovnakej krvi, ale na oblube a láske medzi sebou. Našli svoje šťastie v úplne cudzích ľuďoch.

Nebudem vám odporúčať túto knihu, no možno sa nájde niekto, koho už skôr ohúrila a chce si ju prečítať. Samozrejme odhovárať vás od nej nebudem. :) 

zdroj obrázku


Komentáre

  1. Ejha, vážne sa zhodneme :D Tá kniha bola naozaj zlá a už nikdy viac!!! Inak sa mi páči, akú si tam postrehla myšlienku...mňa to ani nenapadlo...ja som sa zas zamerala na myšlienky o živote, ale aj tých tam bola málo...pre mňa osobne :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ