Preskočiť na hlavný obsah

Odlet

Názov: Odlet , Origin. názov: Departure, Autor: A. G. RiddlePreklad: Lenka Jalilah Hrušková , Rok vydania: OR-2015/SR-2015, Počet strán: 296, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: Dobrodružstvo .Scifi,  Hodnotenie-Goodreads: 3.80, Moje hodnotenie: 5/5


Keď motory lietadla letu 305 z Londýna do New Yorku ­prestanú záhadne fungovať, lietadlo musí núdzovo pristáť uprostred anglického vidieka. Začína sa tajomné dobrodružstvo, ktoré bude mať následky pre celé ľudstvo. V boji o holý život si hŕstka preživších pasažierov uvedomí, že svet, v ktorom sa po páde lietadla ocitla, nie je ten, z ktorého odlietala. Kde sú teda? Prečo sú tam? A ako sa dostanú späť ­domov? Vyriešiť túto záhadu sa pokúša päť ľudí: spisova­teľka Harper Laneová, investor rizikového kapitálu Nick ­Stone, nemecká genetická výskumníčka Sabrina Schröde­rová, ­počítačový génius Yul Tan a syn miliardára Grayson Shaw. Nové skutočnosti okolo havárie lietadla, ktoré vyplávajú na povrch, prezradia, že niektorí pasažieri vedia viac ako ostatní. Tieto odpovede privedú Harper a Nicka k odhaleniu ­obrovského sprisahania, ktoré sa týka aj ich životov. Dieliky skladačky začnú postupne do seba zapadať a Harper spolu s Nickom si uvedomia, že majú moc ovládnuť budúcnosť i minulosť – zachrániť svet... alebo ho zničiť.
ODLET je nesmierne vzrušujúci príbeh plný nečakaných zvratov, v ktorom sa moc, ambície, osud, spomienky a láska stretnú na jednej križovatke.
 zdroj


Čakám, kým si oči privyknú,aby som zistil, kde vlastne som. Ale nič sa nemení. Tma je absolútna. Som niekde vnútri, to viem. Podlaha je tvrdá, vzduch sa nehýbe. Je tu zima, ale dá sa to vydržať. Tlmené kroky. Otvoria sa veľké dvere, dni vnikne slabé svetlo. Zdvihnem ruku, žmúrim oči, ale nedokážem rozoznať, kto to je. Rýchlo to zatvorí dvere, bez jediného slova, potom tam chvíľu stojí, nehybne. Škrtne zápalkou. Plamienok osvetlí zospodu tvár môjho únoscu. Nie únoscu, záchrancu....Myslím si.Odlet je kniha od úžasného spisovateľa A. G. Riddla, ktorý ma so svojimi kvalitami presvedčil už pri trilógii Atlantída. Musím sa však priznať, že pred čítaním som bola mierne skeptická. Predsalen, vtedy v mojich očiach svietila kniha Tajomný gén Atlantídy a nevedela som si predstaviť, že by ju autor prekonal. Dočkala som sa však skvelého napätia od začiatku až po koniec knihy.

O čom kniha je? Po záhadnej havárii sa pasažieri snažia zachrániť životy uväznených ľudí, ktorí zostali prikliesnení v dezolátnych zvyškoch lietadla. No musia dávať pozor nie len na nich, ale aj na seba. Všetci očakávajú, že do pár hodín k ním príde pomoc, no tá nechodí. Majú nedostatok stravy, sú unavení a ešte aj začínajú postupne umierať na zvláštne ochorenie. Medzi týmito ľuďmi sa nachádza aj Nick Stone, Sabrina Schroderová, Yul Tan, Harper Laneová a Grayson Shaw. Aj keď o tom ešte netušia, niečo ich spája, niečo dôležité, čo sa týka ich budúcnosti. Začína sa ich obrovskédobrodružstvo, ktoré bude znamenať buď záchranu sveta, alebo jeho úplnú devastáciu. Podarí sa z budúcnosti zmeniť smerovanie súčasnosti? 


Uf, to boli asi moje prvé pocity už počas čítania, ale aj po. Mne je normálne ľúto, že už sa ten príbeh skončil, že nemôžem si sadnúť a znova prežívať dej spolu s hrdinami. Teoreticky by som mohla, ale už keď viem záver, je to iné. Rovnako ako pri Tajomnom géne Atlantídy som nemala potuchy do akých krajností privedie autor čitateľa. Aj keď som už spoznala jeho štýl písania, stále som bola v očakávaní, aké prekvapenie vytiahne z rukáva. Samozrejme, že sa opäť predviedol bravúrne. Vidno, že to čo píše, ho aj skutočne baví a berie to vážne. Vie vytvoriť až neuveriteľnú budúcnosť a pritom aj varovať dnešné ľudstvo pred katastrofami, ktoré by mohli nastať. Preto nedáva do knihy len nejaký povrchný príbeh, ale aj myšlienku. Tá síce nemusí byť hneď viditeľná, ale pri premýšľaní nad dielom a rozoberaním štýlom autora, si to každý musí všimnúť - či chce, alebo nechce. 

To, čo je na tejto knihe dobré okrem toho, že zas je to zaujímavá téma, vsunutá dôležitá myšlienka pre ľudstvo a jednoduchosť pri opisovaní rôznych technologických veciach, čo môže byť pre obyčajnú nevzdelanú smrtelníčku v týchto oblastiach veľmi komplikované, je aj neustále udržiavania čitateľa pri knihe. Ja si nespomínam na žiadny okamih knihy, kedy som sa nudila, alebo že by som tam našla nejaké hluché miesta. Celý dej šiel ,,ako po masle" a dopomohlo k tomu aj striedanie rozprávania hlavných hrdinov Harper a Nicka. Čo sa týka postáv. ja som nemala problém sa na ne nadviazať a dosť rýchlo sa mi dostali pod kožu. Síce aj tento autor patrí k autorom, ktorý nemá problém povyvražďovať viaceré postavy, čoho je príkladom aj táto kniha. V konečnom dôsledku však upokojím tých, ktorý nemajú radi takéto povyvražďovanie kľúčových postáv, nemusíte sa ničoho báť, pretože tie smrti budú dôležité. No a aj nadšenci lovestory si prídu na svoje, aj keď v takej obmedzenej časti. 

Nakoniec vám len odporúčam siahnuť po tejto knihe. Uvidíte, že ju budete mať prečítanú veľmi rýchlo. A verím, že nadšenci tohto autora sa už tešia na jeho ďalšiu knihu, ktorá vyjde na Slovensku - Zázračný svet Atlantídy. 


TAJOMNÝ GÉN ATLANTÍDY je provokatívny technotriler o globálnych experimentoch a pradávnych sprisahaniach a mystériách ľudskej evolúcie. Výskumná loď objavila pri pobreží Antarktídy záhadnú štruktúru pochovanú hlboko v ľadovci. Bola tam celé tisícky rokov, a nie je ľudským výtvorom. Immari si myslia, že vedia, čo to je, ale nechcú nič riskovať. Nadišiel čas, aby zrealizovali svoj veľký plán: ľudstvo sa musí buď ďalej vyvíjať, alebo v krátkom čase Doktorka Kate Warnerová odišla pred štyrmi rokmi do Jakarty v Indonézii, kde sa jej podaril nečakaný objav: liek na autizmus. Alebo si to aspoň myslí. No netuší, že to, čo objavila, je v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie. Jej výskum by mohol prepísať ľudské dejiny a naštartovať ďalšiu fázu ľudskej evolúcie. Kate a agent David sa pustili do pretekov s časom, aby odhalili globálne sprisahanie a zistili pravdu o tajomnom géne Atlantídy... a ľudského pôvodu. Dostanú sa do vzdialených kútov sveta a do tajov svojej vlastnej minulosti. Immari sú im v pätách a nezastavia sa doslova pred ničím. Záleží im len na jedinom: nájsť gén Atlantídy a aktivovať ďalšiu fázu ľudskej evolúcie. Aj za tú cenu, že by museli zabiť 99,9 % svetovej populácie. David a Kate ich môžu zastaviť... ak dokážu jeden druhému veriť. A zostať nažive. 

Pandémia driemajúca 70 000 rokov... zmení ľudstvo... navždy.
Doktorka Kate Warnerová sa v španielskej Marbelle prebudí do desivej reality: ľudská rasa stojí na pokraji vyhynutia. Svet je zasiahnutý pandémiou, o akej dovtedy nikto nechyroval. Zomrela už takmer miliarda ľudí. A tých, ktorých atlantídsky mor nezabil, premieňa na genetickej úrovni. Niektorí z nich sa prudko vyvíjajú. Ostatní upadajú.
Vo chvíli, keď svet upadne do chaosu, objaví sa radikálne riešenie. Priemyselne vyspelé krajiny ponúknu zázračný liek - Orchideu, ktorú masovo produkujú a distribuujú do utečeneckých táborov po celom svete. Orchidea však nie je ničím iným, len chabým pokusom na získanie času. Potláča symptómy moru, ale samotné ochorenie nikdy nevylieči.
Spoločnosť Immari International ponúka odlišný postup. Nerobiť nič. Nechať mor, aby si vybral svoju daň. Immari má svoju vlastnú víziu sveta zaľudneného geneticky nadradenými preživšími - novou ľudskou rasou, pripravenou čeliť svojmu osudu.
Aliancia Orchidea a Immari sa snažia udržať pod kontrolou svetovú populáciu visiacu na vlásku a zároveň vstupujú do otvorenej vojny. Posledná nádej ľudstva je v objavení lieku. Kľúč k rozlúšteniu záhady obklopujúcej atlantídsky mor drží v rukách samotná Kate. Odpoveď sa možno skrýva v pochopení rozhodujúcich udalostí v dejinách ľudstva - momentov, keď sa ľudský genóm záhadne zmenil. Kate sa vyberá na cestu neúrodnými pustatinami Európy a severnej Afriky. Lenže jej vlastné skúmanie minulosti ju privádza na miesta, o ktorých nikdy nepredpokladala, že by sa na ne mohla dostať. Čoskoro zistí, že história evolúcie človeka nie je v skutočnosti taká, aká sa zdá byť. Náprava chýb z minulosti si od Kate môže vyžadovať nepredstaviteľnú obeť. 

zdroje anotácií a obrázkov na gorila.sk

Komentáre

  1. Tajomný gén Atlantídy mám už dlhšie vyhliadnutý a pri najbližšej návšteve knižnice si ho chcem uchmatnúť :D Ale aj toto jeho dielo vyzerá veľmi zaujímavo, tajomne a už teraz som zvedavá, čo by ma mohlo čakať...určite kuknem aj túto a možno budem z nej nadšená rovnako ako i ty :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …