Preskočiť na hlavný obsah

Odlet

Názov: Odlet , Origin. názov: Departure, Autor: A. G. RiddlePreklad: Lenka Jalilah Hrušková , Rok vydania: OR-2015/SR-2015, Počet strán: 296, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: Dobrodružstvo .Scifi,  Hodnotenie-Goodreads: 3.80, Moje hodnotenie: 5/5


Keď motory lietadla letu 305 z Londýna do New Yorku ­prestanú záhadne fungovať, lietadlo musí núdzovo pristáť uprostred anglického vidieka. Začína sa tajomné dobrodružstvo, ktoré bude mať následky pre celé ľudstvo. V boji o holý život si hŕstka preživších pasažierov uvedomí, že svet, v ktorom sa po páde lietadla ocitla, nie je ten, z ktorého odlietala. Kde sú teda? Prečo sú tam? A ako sa dostanú späť ­domov? Vyriešiť túto záhadu sa pokúša päť ľudí: spisova­teľka Harper Laneová, investor rizikového kapitálu Nick ­Stone, nemecká genetická výskumníčka Sabrina Schröde­rová, ­počítačový génius Yul Tan a syn miliardára Grayson Shaw. Nové skutočnosti okolo havárie lietadla, ktoré vyplávajú na povrch, prezradia, že niektorí pasažieri vedia viac ako ostatní. Tieto odpovede privedú Harper a Nicka k odhaleniu ­obrovského sprisahania, ktoré sa týka aj ich životov. Dieliky skladačky začnú postupne do seba zapadať a Harper spolu s Nickom si uvedomia, že majú moc ovládnuť budúcnosť i minulosť – zachrániť svet... alebo ho zničiť.
ODLET je nesmierne vzrušujúci príbeh plný nečakaných zvratov, v ktorom sa moc, ambície, osud, spomienky a láska stretnú na jednej križovatke.
 zdroj


Čakám, kým si oči privyknú,aby som zistil, kde vlastne som. Ale nič sa nemení. Tma je absolútna. Som niekde vnútri, to viem. Podlaha je tvrdá, vzduch sa nehýbe. Je tu zima, ale dá sa to vydržať. Tlmené kroky. Otvoria sa veľké dvere, dni vnikne slabé svetlo. Zdvihnem ruku, žmúrim oči, ale nedokážem rozoznať, kto to je. Rýchlo to zatvorí dvere, bez jediného slova, potom tam chvíľu stojí, nehybne. Škrtne zápalkou. Plamienok osvetlí zospodu tvár môjho únoscu. Nie únoscu, záchrancu....Myslím si.Odlet je kniha od úžasného spisovateľa A. G. Riddla, ktorý ma so svojimi kvalitami presvedčil už pri trilógii Atlantída. Musím sa však priznať, že pred čítaním som bola mierne skeptická. Predsalen, vtedy v mojich očiach svietila kniha Tajomný gén Atlantídy a nevedela som si predstaviť, že by ju autor prekonal. Dočkala som sa však skvelého napätia od začiatku až po koniec knihy.

O čom kniha je? Po záhadnej havárii sa pasažieri snažia zachrániť životy uväznených ľudí, ktorí zostali prikliesnení v dezolátnych zvyškoch lietadla. No musia dávať pozor nie len na nich, ale aj na seba. Všetci očakávajú, že do pár hodín k ním príde pomoc, no tá nechodí. Majú nedostatok stravy, sú unavení a ešte aj začínajú postupne umierať na zvláštne ochorenie. Medzi týmito ľuďmi sa nachádza aj Nick Stone, Sabrina Schroderová, Yul Tan, Harper Laneová a Grayson Shaw. Aj keď o tom ešte netušia, niečo ich spája, niečo dôležité, čo sa týka ich budúcnosti. Začína sa ich obrovskédobrodružstvo, ktoré bude znamenať buď záchranu sveta, alebo jeho úplnú devastáciu. Podarí sa z budúcnosti zmeniť smerovanie súčasnosti? 


Uf, to boli asi moje prvé pocity už počas čítania, ale aj po. Mne je normálne ľúto, že už sa ten príbeh skončil, že nemôžem si sadnúť a znova prežívať dej spolu s hrdinami. Teoreticky by som mohla, ale už keď viem záver, je to iné. Rovnako ako pri Tajomnom géne Atlantídy som nemala potuchy do akých krajností privedie autor čitateľa. Aj keď som už spoznala jeho štýl písania, stále som bola v očakávaní, aké prekvapenie vytiahne z rukáva. Samozrejme, že sa opäť predviedol bravúrne. Vidno, že to čo píše, ho aj skutočne baví a berie to vážne. Vie vytvoriť až neuveriteľnú budúcnosť a pritom aj varovať dnešné ľudstvo pred katastrofami, ktoré by mohli nastať. Preto nedáva do knihy len nejaký povrchný príbeh, ale aj myšlienku. Tá síce nemusí byť hneď viditeľná, ale pri premýšľaní nad dielom a rozoberaním štýlom autora, si to každý musí všimnúť - či chce, alebo nechce. 

To, čo je na tejto knihe dobré okrem toho, že zas je to zaujímavá téma, vsunutá dôležitá myšlienka pre ľudstvo a jednoduchosť pri opisovaní rôznych technologických veciach, čo môže byť pre obyčajnú nevzdelanú smrtelníčku v týchto oblastiach veľmi komplikované, je aj neustále udržiavania čitateľa pri knihe. Ja si nespomínam na žiadny okamih knihy, kedy som sa nudila, alebo že by som tam našla nejaké hluché miesta. Celý dej šiel ,,ako po masle" a dopomohlo k tomu aj striedanie rozprávania hlavných hrdinov Harper a Nicka. Čo sa týka postáv. ja som nemala problém sa na ne nadviazať a dosť rýchlo sa mi dostali pod kožu. Síce aj tento autor patrí k autorom, ktorý nemá problém povyvražďovať viaceré postavy, čoho je príkladom aj táto kniha. V konečnom dôsledku však upokojím tých, ktorý nemajú radi takéto povyvražďovanie kľúčových postáv, nemusíte sa ničoho báť, pretože tie smrti budú dôležité. No a aj nadšenci lovestory si prídu na svoje, aj keď v takej obmedzenej časti. 

Nakoniec vám len odporúčam siahnuť po tejto knihe. Uvidíte, že ju budete mať prečítanú veľmi rýchlo. A verím, že nadšenci tohto autora sa už tešia na jeho ďalšiu knihu, ktorá vyjde na Slovensku - Zázračný svet Atlantídy. 


TAJOMNÝ GÉN ATLANTÍDY je provokatívny technotriler o globálnych experimentoch a pradávnych sprisahaniach a mystériách ľudskej evolúcie. Výskumná loď objavila pri pobreží Antarktídy záhadnú štruktúru pochovanú hlboko v ľadovci. Bola tam celé tisícky rokov, a nie je ľudským výtvorom. Immari si myslia, že vedia, čo to je, ale nechcú nič riskovať. Nadišiel čas, aby zrealizovali svoj veľký plán: ľudstvo sa musí buď ďalej vyvíjať, alebo v krátkom čase Doktorka Kate Warnerová odišla pred štyrmi rokmi do Jakarty v Indonézii, kde sa jej podaril nečakaný objav: liek na autizmus. Alebo si to aspoň myslí. No netuší, že to, čo objavila, je v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie. Jej výskum by mohol prepísať ľudské dejiny a naštartovať ďalšiu fázu ľudskej evolúcie. Kate a agent David sa pustili do pretekov s časom, aby odhalili globálne sprisahanie a zistili pravdu o tajomnom géne Atlantídy... a ľudského pôvodu. Dostanú sa do vzdialených kútov sveta a do tajov svojej vlastnej minulosti. Immari sú im v pätách a nezastavia sa doslova pred ničím. Záleží im len na jedinom: nájsť gén Atlantídy a aktivovať ďalšiu fázu ľudskej evolúcie. Aj za tú cenu, že by museli zabiť 99,9 % svetovej populácie. David a Kate ich môžu zastaviť... ak dokážu jeden druhému veriť. A zostať nažive. 

Pandémia driemajúca 70 000 rokov... zmení ľudstvo... navždy.
Doktorka Kate Warnerová sa v španielskej Marbelle prebudí do desivej reality: ľudská rasa stojí na pokraji vyhynutia. Svet je zasiahnutý pandémiou, o akej dovtedy nikto nechyroval. Zomrela už takmer miliarda ľudí. A tých, ktorých atlantídsky mor nezabil, premieňa na genetickej úrovni. Niektorí z nich sa prudko vyvíjajú. Ostatní upadajú.
Vo chvíli, keď svet upadne do chaosu, objaví sa radikálne riešenie. Priemyselne vyspelé krajiny ponúknu zázračný liek - Orchideu, ktorú masovo produkujú a distribuujú do utečeneckých táborov po celom svete. Orchidea však nie je ničím iným, len chabým pokusom na získanie času. Potláča symptómy moru, ale samotné ochorenie nikdy nevylieči.
Spoločnosť Immari International ponúka odlišný postup. Nerobiť nič. Nechať mor, aby si vybral svoju daň. Immari má svoju vlastnú víziu sveta zaľudneného geneticky nadradenými preživšími - novou ľudskou rasou, pripravenou čeliť svojmu osudu.
Aliancia Orchidea a Immari sa snažia udržať pod kontrolou svetovú populáciu visiacu na vlásku a zároveň vstupujú do otvorenej vojny. Posledná nádej ľudstva je v objavení lieku. Kľúč k rozlúšteniu záhady obklopujúcej atlantídsky mor drží v rukách samotná Kate. Odpoveď sa možno skrýva v pochopení rozhodujúcich udalostí v dejinách ľudstva - momentov, keď sa ľudský genóm záhadne zmenil. Kate sa vyberá na cestu neúrodnými pustatinami Európy a severnej Afriky. Lenže jej vlastné skúmanie minulosti ju privádza na miesta, o ktorých nikdy nepredpokladala, že by sa na ne mohla dostať. Čoskoro zistí, že história evolúcie človeka nie je v skutočnosti taká, aká sa zdá byť. Náprava chýb z minulosti si od Kate môže vyžadovať nepredstaviteľnú obeť. 

zdroje anotácií a obrázkov na gorila.sk

Komentáre

  1. Tajomný gén Atlantídy mám už dlhšie vyhliadnutý a pri najbližšej návšteve knižnice si ho chcem uchmatnúť :D Ale aj toto jeho dielo vyzerá veľmi zaujímavo, tajomne a už teraz som zvedavá, čo by ma mohlo čakať...určite kuknem aj túto a možno budem z nej nadšená rovnako ako i ty :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …