Preskočiť na hlavný obsah

Polodivý


Názov: Polodivý , Origin. názov: Half WildAutor: Sally GreenováPreklad: Milan Kopecký , Rok vydania: OR-2015/SR- 2015Počet strán: 346,Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: dobrodružstvo, fantasy, Hodnotenie-Goodreads: 4.04, Moje hodnotenie: 5/5
„Dostaneš mocný dar, ale až podľa toho, ako ho budeš používať, sa uvidí, či budeš dobrý, alebo zlý.“ 

Vo svete smrteľníkov žijú dva znepriatelené tábory čarodejníkov, čiernych a bielych. O svoje miesto na život medzi nimi bojuje sedemnásťročný Nathan, všetkými nenávidený pre svoj pôvod. Je nemanželským synom Marcusa, najmocnejšieho a najukrutnejšieho čarodejníka na svete, a jediný, kto ho dokáže poraziť. Nathan získal od otca vzácny dar, magickú schopnosť, ale ak sa ju nenaučí ovládať, vystaví sa veľkému nebezpečenstvu. Za pätami má lovcov a tí sa nezastavia pred ničím. Chcú ho chytiť a donútiť otca zabiť. Hoci je Marcus stelesnením zla, Nathan mu vďačí za život. Nikdy sa proti nemu nepostaví. Lenže ak to neurobí, na svoju lásku Annelise môže zabudnúť. Jej život sa dá zachrániť len výmenou za Marcusovo srdce. Natan sa tak ocitá v neriešiteľnej situácii. 

zdroj


Keď položím deku na jedno z posledných tiel, všimnem si, že má zavreté oči a nikde ani stopy po zranení. Možno iba hrá mŕtvu. Neviem, či nemá v bunde zbraň, ale prikryjem ju. Pozriem na ostatných a nikto mi nevenuje pozornosť, každý má kopu vlastnej roboty. Vytiahnem nôž, strhnem deku a poviem:,,Otvor oči. "Neviem, či rozumie po anglicky, hádam niekde čo-to pochytila:,,Otvor oči, lebo ti jedno vyrežem. Už aj!" 
Otvorí oči. V hnedých zorničkách sa ligoce striebro - striebro bielych čarodejníkov. Zakričím na ostatných, aby prišli ku mne. Stále neviem, či nie je ozbrojená. Marcus je pri mne o pár sekúnd, ani Gabrielovi to netrvá oveľa dlhšie. Ukáže sa, že dievča pri sebe nemá pištoľ, ale dva nože. Je Francúzka. 
( 311 - 312 )

Ani si neviete predstaviť, ako som rada, že som sa nakoniec rozhodla siahnuť po tejto knihe. Dlho som odolávala, lebo som sa bála, že som všetko z jednotky zabudla, a že mi to nebude dávať zmysel, keď začnem čítať dvojku. Avšak, hneď ako som začala čítať, v mojej hlave sa vrátili všetky spomienky z Polozlého a postupne som sa rozpamätala na celý dej. 

Nathan postupne spoznáva svoj dar, ktorý získal od otca. Učí sa s ním žiť a riadiť ho. Nie je to však vôbec jednoduché, keď popri tom musí utekať pred lovcami a zachrániť Annelise. Okrem toho sa nenávisť medzi bielymi a čiernymi čarodejníkmi stupňuje. Preto sa zriaďuje Alianca, ktorá chce mier medzi týmito dvoma tábormi. Nezaobíde sa to však bez krviprelievania a strát na oboch stranách. proroctvo sa musí naplniť. 

Od kedy som prečítala Polozlého, prešlo dosť veľa času. Našťastie mi moja pamäť ukázala, že je schopná zapamätať si aj takto dlho. A musím povedať, že som veľmi rada, že som Polodivého prečítala, lebo som si pri knihe náramne oddýchala a tešila som sa na každú ďalšiu stranu. A to je čo povedať, lebo predsalen fantasy už veľmi nečítam. 

........................................

Najpr som bola mierne dezorientavaná, kým som si na všetko spomenula, no to išlo spolu s čítaním. Potom som už len dychtila po ďalšej a ďalšej strane. Na všetko, čo sa týkalo Nathana som sa tešila a bola som rada, že sa to jeho zviera dostávala aj na povrch. Nerobilo z neho divocha, ale otváralo dvere akcii a väčšiemu dobrodružstvu. Bola som rada, že autorka sa nehrala len s hlavnou postavou, ale predstavila veľkú paletu charakterov. Nevravím, že všetky prežili, ale to bolo to, čo robilo knihu dynamickejšou a viac napínavou. Prero som sa počas čítania nenudila ani sekundu! Bola to kniha plná akcie a napínania až do konca. Viem si predstaviť, že v tomto duchu sa nesie aj posledný - tretí diel. 

Niekomu sa môže zdať, že kniha je až vo veľmi jednoduchom štýle napísaná. Zrejme by som sa ani nehádala, lebo naozaj text mi prišiel rozťahovaný a niekedy dialógy boli také až moc ,,ľahké". Na druhej strane, si myslím, že zrovna toto robilo knihu rýchlejšie čitateľnú. A taktiež je tam istotne estetická funkcia. 

V konečnom dôsledku som si knihu náramne užila a nevadilo mi, že išlo o knihu, ktorá možno nemá až takú hlbokú myšlienku. V hĺbke knihy však aj tu môžete nájsť zaujímavé podnety. Odporúčam každému, kto má rád dobrodružstvo, fantasy, akciu, bitky a rád si oddýchne pri knihe. 

Nathanovi v žilách koluje dvojaká krv. Splodený zo zakázanej lásky medzi bielou čarodejnicou a najkrutejším a najmocnejším čiernym čarodejníkom uniká pred celým svetom. Mal radšej zomrieť pri narodení, ako si to želala rada Bielych čarodejníc. Nechceného polovičiaka čaká krutý osud. Pre večný boj medzi bielymi a čiernymi čarodejnicami bude žiť ako štvaná zver až do svojich sedemnástych narodenín. Vtedy sa rozhodne, na ktorú stranu skutočne patrí. Pod jednou podmienkou. Musí prijať tri dary a napiť sa krvi svojho predka, inak ho čaká smrť. Nathanova matka si však po jeho narodení siahla na život a o otcovi už dlhé roky nik nepočul. Nezostáva mu nič iné, len sa pokúsiť o nemožné – nájsť najobávanejšieho čierneho čarodejníka na svete. Ale ako, keď nemôže veriť ani svojej láske?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ