Preskočiť na hlavný obsah

Polodivý


Názov: Polodivý , Origin. názov: Half WildAutor: Sally GreenováPreklad: Milan Kopecký , Rok vydania: OR-2015/SR- 2015Počet strán: 346,Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: dobrodružstvo, fantasy, Hodnotenie-Goodreads: 4.04, Moje hodnotenie: 5/5
„Dostaneš mocný dar, ale až podľa toho, ako ho budeš používať, sa uvidí, či budeš dobrý, alebo zlý.“ 

Vo svete smrteľníkov žijú dva znepriatelené tábory čarodejníkov, čiernych a bielych. O svoje miesto na život medzi nimi bojuje sedemnásťročný Nathan, všetkými nenávidený pre svoj pôvod. Je nemanželským synom Marcusa, najmocnejšieho a najukrutnejšieho čarodejníka na svete, a jediný, kto ho dokáže poraziť. Nathan získal od otca vzácny dar, magickú schopnosť, ale ak sa ju nenaučí ovládať, vystaví sa veľkému nebezpečenstvu. Za pätami má lovcov a tí sa nezastavia pred ničím. Chcú ho chytiť a donútiť otca zabiť. Hoci je Marcus stelesnením zla, Nathan mu vďačí za život. Nikdy sa proti nemu nepostaví. Lenže ak to neurobí, na svoju lásku Annelise môže zabudnúť. Jej život sa dá zachrániť len výmenou za Marcusovo srdce. Natan sa tak ocitá v neriešiteľnej situácii. 

zdroj


Keď položím deku na jedno z posledných tiel, všimnem si, že má zavreté oči a nikde ani stopy po zranení. Možno iba hrá mŕtvu. Neviem, či nemá v bunde zbraň, ale prikryjem ju. Pozriem na ostatných a nikto mi nevenuje pozornosť, každý má kopu vlastnej roboty. Vytiahnem nôž, strhnem deku a poviem:,,Otvor oči. "Neviem, či rozumie po anglicky, hádam niekde čo-to pochytila:,,Otvor oči, lebo ti jedno vyrežem. Už aj!" 
Otvorí oči. V hnedých zorničkách sa ligoce striebro - striebro bielych čarodejníkov. Zakričím na ostatných, aby prišli ku mne. Stále neviem, či nie je ozbrojená. Marcus je pri mne o pár sekúnd, ani Gabrielovi to netrvá oveľa dlhšie. Ukáže sa, že dievča pri sebe nemá pištoľ, ale dva nože. Je Francúzka. 
( 311 - 312 )

Ani si neviete predstaviť, ako som rada, že som sa nakoniec rozhodla siahnuť po tejto knihe. Dlho som odolávala, lebo som sa bála, že som všetko z jednotky zabudla, a že mi to nebude dávať zmysel, keď začnem čítať dvojku. Avšak, hneď ako som začala čítať, v mojej hlave sa vrátili všetky spomienky z Polozlého a postupne som sa rozpamätala na celý dej. 

Nathan postupne spoznáva svoj dar, ktorý získal od otca. Učí sa s ním žiť a riadiť ho. Nie je to však vôbec jednoduché, keď popri tom musí utekať pred lovcami a zachrániť Annelise. Okrem toho sa nenávisť medzi bielymi a čiernymi čarodejníkmi stupňuje. Preto sa zriaďuje Alianca, ktorá chce mier medzi týmito dvoma tábormi. Nezaobíde sa to však bez krviprelievania a strát na oboch stranách. proroctvo sa musí naplniť. 

Od kedy som prečítala Polozlého, prešlo dosť veľa času. Našťastie mi moja pamäť ukázala, že je schopná zapamätať si aj takto dlho. A musím povedať, že som veľmi rada, že som Polodivého prečítala, lebo som si pri knihe náramne oddýchala a tešila som sa na každú ďalšiu stranu. A to je čo povedať, lebo predsalen fantasy už veľmi nečítam. 

........................................

Najpr som bola mierne dezorientavaná, kým som si na všetko spomenula, no to išlo spolu s čítaním. Potom som už len dychtila po ďalšej a ďalšej strane. Na všetko, čo sa týkalo Nathana som sa tešila a bola som rada, že sa to jeho zviera dostávala aj na povrch. Nerobilo z neho divocha, ale otváralo dvere akcii a väčšiemu dobrodružstvu. Bola som rada, že autorka sa nehrala len s hlavnou postavou, ale predstavila veľkú paletu charakterov. Nevravím, že všetky prežili, ale to bolo to, čo robilo knihu dynamickejšou a viac napínavou. Prero som sa počas čítania nenudila ani sekundu! Bola to kniha plná akcie a napínania až do konca. Viem si predstaviť, že v tomto duchu sa nesie aj posledný - tretí diel. 

Niekomu sa môže zdať, že kniha je až vo veľmi jednoduchom štýle napísaná. Zrejme by som sa ani nehádala, lebo naozaj text mi prišiel rozťahovaný a niekedy dialógy boli také až moc ,,ľahké". Na druhej strane, si myslím, že zrovna toto robilo knihu rýchlejšie čitateľnú. A taktiež je tam istotne estetická funkcia. 

V konečnom dôsledku som si knihu náramne užila a nevadilo mi, že išlo o knihu, ktorá možno nemá až takú hlbokú myšlienku. V hĺbke knihy však aj tu môžete nájsť zaujímavé podnety. Odporúčam každému, kto má rád dobrodružstvo, fantasy, akciu, bitky a rád si oddýchne pri knihe. 

Nathanovi v žilách koluje dvojaká krv. Splodený zo zakázanej lásky medzi bielou čarodejnicou a najkrutejším a najmocnejším čiernym čarodejníkom uniká pred celým svetom. Mal radšej zomrieť pri narodení, ako si to želala rada Bielych čarodejníc. Nechceného polovičiaka čaká krutý osud. Pre večný boj medzi bielymi a čiernymi čarodejnicami bude žiť ako štvaná zver až do svojich sedemnástych narodenín. Vtedy sa rozhodne, na ktorú stranu skutočne patrí. Pod jednou podmienkou. Musí prijať tri dary a napiť sa krvi svojho predka, inak ho čaká smrť. Nathanova matka si však po jeho narodení siahla na život a o otcovi už dlhé roky nik nepočul. Nezostáva mu nič iné, len sa pokúsiť o nemožné – nájsť najobávanejšieho čierneho čarodejníka na svete. Ale ako, keď nemôže veriť ani svojej láske?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …