Preskočiť na hlavný obsah

Polodivý


Názov: Polodivý , Origin. názov: Half WildAutor: Sally GreenováPreklad: Milan Kopecký , Rok vydania: OR-2015/SR- 2015Počet strán: 346,Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: dobrodružstvo, fantasy, Hodnotenie-Goodreads: 4.04, Moje hodnotenie: 5/5
„Dostaneš mocný dar, ale až podľa toho, ako ho budeš používať, sa uvidí, či budeš dobrý, alebo zlý.“ 

Vo svete smrteľníkov žijú dva znepriatelené tábory čarodejníkov, čiernych a bielych. O svoje miesto na život medzi nimi bojuje sedemnásťročný Nathan, všetkými nenávidený pre svoj pôvod. Je nemanželským synom Marcusa, najmocnejšieho a najukrutnejšieho čarodejníka na svete, a jediný, kto ho dokáže poraziť. Nathan získal od otca vzácny dar, magickú schopnosť, ale ak sa ju nenaučí ovládať, vystaví sa veľkému nebezpečenstvu. Za pätami má lovcov a tí sa nezastavia pred ničím. Chcú ho chytiť a donútiť otca zabiť. Hoci je Marcus stelesnením zla, Nathan mu vďačí za život. Nikdy sa proti nemu nepostaví. Lenže ak to neurobí, na svoju lásku Annelise môže zabudnúť. Jej život sa dá zachrániť len výmenou za Marcusovo srdce. Natan sa tak ocitá v neriešiteľnej situácii. 

zdroj


Keď položím deku na jedno z posledných tiel, všimnem si, že má zavreté oči a nikde ani stopy po zranení. Možno iba hrá mŕtvu. Neviem, či nemá v bunde zbraň, ale prikryjem ju. Pozriem na ostatných a nikto mi nevenuje pozornosť, každý má kopu vlastnej roboty. Vytiahnem nôž, strhnem deku a poviem:,,Otvor oči. "Neviem, či rozumie po anglicky, hádam niekde čo-to pochytila:,,Otvor oči, lebo ti jedno vyrežem. Už aj!" 
Otvorí oči. V hnedých zorničkách sa ligoce striebro - striebro bielych čarodejníkov. Zakričím na ostatných, aby prišli ku mne. Stále neviem, či nie je ozbrojená. Marcus je pri mne o pár sekúnd, ani Gabrielovi to netrvá oveľa dlhšie. Ukáže sa, že dievča pri sebe nemá pištoľ, ale dva nože. Je Francúzka. 
( 311 - 312 )

Ani si neviete predstaviť, ako som rada, že som sa nakoniec rozhodla siahnuť po tejto knihe. Dlho som odolávala, lebo som sa bála, že som všetko z jednotky zabudla, a že mi to nebude dávať zmysel, keď začnem čítať dvojku. Avšak, hneď ako som začala čítať, v mojej hlave sa vrátili všetky spomienky z Polozlého a postupne som sa rozpamätala na celý dej. 

Nathan postupne spoznáva svoj dar, ktorý získal od otca. Učí sa s ním žiť a riadiť ho. Nie je to však vôbec jednoduché, keď popri tom musí utekať pred lovcami a zachrániť Annelise. Okrem toho sa nenávisť medzi bielymi a čiernymi čarodejníkmi stupňuje. Preto sa zriaďuje Alianca, ktorá chce mier medzi týmito dvoma tábormi. Nezaobíde sa to však bez krviprelievania a strát na oboch stranách. proroctvo sa musí naplniť. 

Od kedy som prečítala Polozlého, prešlo dosť veľa času. Našťastie mi moja pamäť ukázala, že je schopná zapamätať si aj takto dlho. A musím povedať, že som veľmi rada, že som Polodivého prečítala, lebo som si pri knihe náramne oddýchala a tešila som sa na každú ďalšiu stranu. A to je čo povedať, lebo predsalen fantasy už veľmi nečítam. 

........................................

Najpr som bola mierne dezorientavaná, kým som si na všetko spomenula, no to išlo spolu s čítaním. Potom som už len dychtila po ďalšej a ďalšej strane. Na všetko, čo sa týkalo Nathana som sa tešila a bola som rada, že sa to jeho zviera dostávala aj na povrch. Nerobilo z neho divocha, ale otváralo dvere akcii a väčšiemu dobrodružstvu. Bola som rada, že autorka sa nehrala len s hlavnou postavou, ale predstavila veľkú paletu charakterov. Nevravím, že všetky prežili, ale to bolo to, čo robilo knihu dynamickejšou a viac napínavou. Prero som sa počas čítania nenudila ani sekundu! Bola to kniha plná akcie a napínania až do konca. Viem si predstaviť, že v tomto duchu sa nesie aj posledný - tretí diel. 

Niekomu sa môže zdať, že kniha je až vo veľmi jednoduchom štýle napísaná. Zrejme by som sa ani nehádala, lebo naozaj text mi prišiel rozťahovaný a niekedy dialógy boli také až moc ,,ľahké". Na druhej strane, si myslím, že zrovna toto robilo knihu rýchlejšie čitateľnú. A taktiež je tam istotne estetická funkcia. 

V konečnom dôsledku som si knihu náramne užila a nevadilo mi, že išlo o knihu, ktorá možno nemá až takú hlbokú myšlienku. V hĺbke knihy však aj tu môžete nájsť zaujímavé podnety. Odporúčam každému, kto má rád dobrodružstvo, fantasy, akciu, bitky a rád si oddýchne pri knihe. 

Nathanovi v žilách koluje dvojaká krv. Splodený zo zakázanej lásky medzi bielou čarodejnicou a najkrutejším a najmocnejším čiernym čarodejníkom uniká pred celým svetom. Mal radšej zomrieť pri narodení, ako si to želala rada Bielych čarodejníc. Nechceného polovičiaka čaká krutý osud. Pre večný boj medzi bielymi a čiernymi čarodejnicami bude žiť ako štvaná zver až do svojich sedemnástych narodenín. Vtedy sa rozhodne, na ktorú stranu skutočne patrí. Pod jednou podmienkou. Musí prijať tri dary a napiť sa krvi svojho predka, inak ho čaká smrť. Nathanova matka si však po jeho narodení siahla na život a o otcovi už dlhé roky nik nepočul. Nezostáva mu nič iné, len sa pokúsiť o nemožné – nájsť najobávanejšieho čierneho čarodejníka na svete. Ale ako, keď nemôže veriť ani svojej láske?

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…