Preskočiť na hlavný obsah

MINIRECENZIE - Alchymista, O dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža, Očarujúca

Vitajte pri novom článku na blogu, ktorý bude niesť názov Minirecenzie. V každom takomto článku vám predstavím 3 knihy, ktoré som prečítala a v jednoduchosti zhrniem dej a moje pocity z knihy. 
V tomto článku budem hovoriť o knihách AlchymistaO dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža a knihe OčarujúcaPaulo Coelho - Alchymista 

Autor, ktorého pozná azda každý čitateľ. Nemusí ani čítař jeho knihy, minimálne na ne narazí v kníhkupectvách. Autor, ktorý u mňa predstavuje dva póly. 
Prvá možnosť je, že jeho kniha ma nijako nezaujme a skôr len z donútenia ju dočítam. Druhá, tá pozitívna možnosť je, keď z knihy si toho veľa vezmem. Jeho myšlienky sa do mňa samé nasiaknu a z celkového čítania mám dobrý pocit. No a posledná kniha, ktorá sa mi dostala do rúk od Paula Coelha je Alchymista. Asi jeho najznámejšia kniha. 

Príbeh hovorí o mladom pastierovi, ktorý celé dni trávi pasením svojich ovečiek. Dvakrát sa mu prisní ten istý sen a tak sa rozhodne, že keď bude v meste, pôjde za cigánkou, aby mu ho vysvetlila a vyložila. U nej však nijako nepochodí ( čiže ho ciganka oklame... ) Potom sa na lavičke sa stretne s podivným starcom, ktorý sa mu prihovorí. Ten vie o ňom podozrivo veľa a hlavne dosť osobné veci. Starec mu poradí v jeho snoch a je len na mladíkovi ako sa napokon rozhodne konať. Má dve možnosti - zostane so svojimi ovečkami, alebo ich prenechá niekomu inému, aby sa on mohol vydať za dobrodružstvom a nájsť svoj osud možno aj v úplne inej krajine. Táto cesta ho môže stáť však oveľa viac ako pohodlie. No i zlé veci dokážu človeka posunúť bližšie k svojmu cieľu. 

Možno táto kniha nebola pre mňa na 100%, no radím ju k tým lepším. Celý čas som mala pocit, že čítam rozprávku pre dospelých, ktorá v sebe nesie určité posolstvo, ktoré je schované medzi riadkami. Neviem presne určiť, čo mi pri jej čítaní chýbalo, ale proste čítala som už aj lepšie knihy. Možno ma zarazila jej dĺžka, leb naozaj je to dosť krátke. Čo sa však týka nejakej motivácie a pocitov, ktoré by mala zanechať u čitateľa, tie sa určite nájdu a je potom na každom, ako ich spracuje a ako sa napríklad toho bude držať. 
Romain Puértolas - O dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža 

Kniha pre mňa s nezapamätateľným názvom, vďaka svojej dĺžke, no o to zaujímavejšou zápletkou, s akou sa stretnete len v malom počte kníh, ak vôbec nejakej inej...

Príbeh hovorí o mladej francúzskej poštárke Providencii, ktorá našla svoju adoptívnu dcéru v jednej z marockých nemocníc. Dievčatko Zahera trpí vážnou a nepríjemnou chorobou pľúc, ktorá by sa však dala liečiť v Európe. Providencia si zaumieni, že Zahere pripraví krajšiu budúcnosť, ako tú, ktorá ju čaká na poschodí nemocnice. Teší sa na to ona i Zahera, ktorá si už odpočítava dni k odchodu z Maroka. A ten deň nastane, no s ním i neobvyklé komplikácie. Providencia zažíva jeden z najbizardnejších dní vo svojom živote, no spraví všetko pre to, aby sa dostala ku Zahere. Pre ňu je ochotná spraviť všetko, dokonca sa naučiť aj lietať. Okrem toho sa naučí meditovať, s tibetským mníchom si zahrá hru na konzole a vyznamenanie za mier dostane od Obamu vo vládnom špeciále. Tento príbeh sa dostane na rôzne internetové stránky a bude si ho čítať i malá Zahera. No a prečo to príde rozprávať Leo kaderníkovi? A ako v tomto príbehu vystupuje Leo? 

Naozaj netypická kniha, ktorá sa mi dostala do rúk. Úplne zavrhla a rozvrátila moje predstavy, ktoré som k nej mala na začiatku. Zaviedla ma do bláznivého sveta , kde som sa cítila ako pacient u psychiatra. Zo začiatku som nevedela, či to naozaj mám veriť autorovi, a čím šli stránky ďalej a ďalej, text knihy sa uberal opačným smerom ako ja. Humor, ktorý autor do knihy vložil, nebol humorom pre mňa. Preto som sa na knihe ani nezasmiala. Viac som sa snažila zamerať na Zaheru a jej život, no vlastne som sa veľa o nej ani nedozvedela. 
Aby som však napísala aj niečo pozitívne...Celá kniha je napísaná veľmi jednoducho. Mňa zaujala niektorými myšlienkami, ktoré sa tam autorovi podarili vtesnať. Napr.: otázky mieru, ktoré su v dnešnej dobe dosť aktuálne, hlavne pre samotnú krajinu autora. V tomto som videla plusy knihy, no inak mi prišla taká "nedochutená". Musím však priznať, že koniec je originálny, i keď určite nejaký ten čitateľ by za to autora rád uškrtil. 


John a Stasi Eldredge

Tretia a posledná kniha v tomto článku je od amerického manželského páru. Zaradila by som ju medzi motivačnú literatúru s náboženstvom. Obaja autori svojimi osobnými skúsenosťami i pohľadmi na tento svet, reagujú a snažia sa motivovať ženy, ukázať im ich vzácnosť i zvýšiť sebavedomie. Je to však spojené s kresťanstvom, čo by sa možno niekomu nepáčilo. Mňa však kniha úprimne prekvapila. Samozrejme, že boli časti, ktoré neboli až tak záživné, ale taktiež boli také, ktoré ma ku knihe viac pritiahli. To, čo nebolo podľa môjho gusta, bolo veľmi veľa psychológie. Chápem, že pre niekoho, kto zažil nejaké ťažké veci, je to dôležité, na mňa však toho bolo už v knihe priveľa. A druhá vec boli občasné opakujúce pasáže. Načo, keď niečo už raz niekto napíše, to potom opakuje znova???

No a prečo ma kniha tak milo prekvapila? Pretože nemám veľmi rada tento žáner kníh a hlavne typické americké výlevy citov. Áno aj tu sa občas vyskytli, no bolo to v primeranom množstve. Veľmi sa mi páčilo prepojenie osobného života autorov s témami v knihe. Pre mňa vždy, keď sa niekto takto otvorí vo vážnych témach a hovorí o nich tak otvorene... je to odvaha. Neviem si predstaviť, že ja by som tak otvorene hovorila o svojich osobných veciach. A to nie sú ani tak bolestné a zlé, ako mala Stasi. 


Podnadpis knihy je veľmi presný - Tajomstvá duše ženy. Nepochybujem o tom, že minimálne raz sa tam každá žena nájde. Tak ak máte chuť na niečo iné ako beletriu, niečo aj náboženské a psychologické - túto knihu odporúčam. Taktiež od týchto autorov existuje kniha pre chlapov, ktorá sa volá - Divoký v srdci. 

Komentáre

  1. Alchymistu som ešte nečítala, no táto verzia obálky je prenádherná, tak sa hádam k nej čoskoro dostanem. A škoda, že sa ťa Puértolas až tak nezaujal. Mňa naopak, kniha veľmi bavila a aj som sa dobre nasmiala...no každý je iní, takže chápem :)) Ešte by som chcela od neho skúsiť jeho ďalšiu knihu a to Neobyčajné putovanie fakíra uviaznutého v skrini z IKEA. Čítam na ňu dva pohľady, kladné aj záporné, tak uvidím, či ma autor dokáže prekvapiť aj tentokrát :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …