Preskočiť na hlavný obsah

MINIRECENZIE - Fanúšička, Chatrč, Hrdinovia


Ahojte. Som rada, že ste si otvorili tento článok a dúfam, že vám môj pohľad na dané knihy aj pomôže. V tomto príspevku sa vyjadrím ku knihám: Fanúšička (Rainbow Rowell ), Chatrč ( William Paul Young ) a Hrdinovia ( Božena Slančíková - Timrava ) Rainbow Rowell patrí už na slovenskom trhu k známejším autorkám. Okrem Fanúšičky, u nás prerazila aj knihou Eleanor a Park. Keďže som obe tieto knihy čítala, mohla som trochu aj porovnávať. Došla som však k záveru, že neviem vybrať, ktorá by mohla byť lepšia alebo horšia. 

Kniha Fanúšička hovorí príbeh o Cath, ktorá je pobláznenou fanúšičkou a spisovateľkou fanfiction. U nej slovo pobláznená a fanúšička však treba vynásobiť, pretože je to až extrém. Ďaleko za ňou nezaostáva ani jej sestra Wren, jej dvojča. V podstate ide o klasický súrodenecký vzťah, ktorý sa domrví, keď obe dievčatá odídu na vysokú školu. Wren nechce bývať so svojou sestrou a značne sa jej začne aj vyhýbať. Zapletú sa do toho rodinné hádky a alkohol, čo potom dáva knihe aj trošku psychologickú stránku. . 
Cath kvôli svojmu strachu z ľudí zostáva dlhé hodiny zavretá na internátnej izbe a píše o Simonovi. Ten sa stane "jej životom". Náhle však zažíva sklz a stres, či stihne dopísať vlastnú verziu príbehu dovtedy, kým vyjde originál. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na rodinnú drámu, novú lásku, život na internáte a s tým spojené veci. 

Fanúšička je napísaná dvoma príbehmi, keďže jedným sledujeme samotný príbeh Cath a druhý zas ukazuje to, čo ona píše na svoj blog. Pre niekoho možno zaujímavá forma, ale mne to úplne nesadlo. Nešlo ani tak o to,  akou formou, ale o to, že ma ten Simonov príbeh vôbec nezaujímal. Samotný fakt, že ona písala fantasy, čo ja veľmi nečítam....naznačoval, že to nie je pre mňa. Čo sa týka samotného príbehu o Cath, išlo o klasický teenagerský román, ktorý bol plný školského života, problémov, ktoré v tom veku vznikajú a lásky. Z tohto pohľadu bola kniha fajn, ale ako som napísala vyššie, časti, ktoré poukazovali na literárnu tvorbu Cath ma nijako neohúrili. ( občas som ich aj preskakovala ) Ak máte chuť na niečo jednoduché, pričom si oddýchnete Fanúšička vám môže spríjemniť čas.Chatč som si vybrala k čítaniu po tom, čo som získala čitateľskú skúsenosť s autorom Williamom Paulom Youngom ( kniha Rázcestie ). Dá sa povedať, že som mala gigantické očakávania, lebo Rázcestia bola kniha, ktorá sa do mňa úplne vpila. To sa však už nedá povedať o Chatrči. I keď má veľmi kladné hodnotenia, u mňa zostane zrejme priemerom, po ktorom viackrát už nesiahnem. 

Celý príbeh sa odohráva okolo Mackenzieho Allena Philipsa. Ten počas jedných prázdnin odchádza so svojimi troma deťmi na výlet do hôr. Nečakane sa však udeje veľká trágédia, kedy jeho najmladšiu dcéru unesú. Po niekoľkodňovom vyšetrovaní sa nájde jej zakrvavené oblečenie v chatrči. Každému je jasné, že dievčatko bolo zavraždené. Po niekoľkých rokoch počas veľkej zimnej búrke, Mackenzie nájde v poštovej schránke čudný odkaz. Je podpísaný Tatom a hovorí mu, aby prišiel do chatrči. Mackenzie najprv nevie ako na odkaz reagovať, napokon sa však rozhodne, že sa do chatrči vráti. 

A tu nastáva kameň úrazu. Trištvrtina knihy je o tom ako Mackenzie sa zhovára s Bohom, Ježišom a Duchom Sv. I keď niekedy sa tam tiahnu zaujímavé myšlienky ( napríklad o odpustení alebo živote po smrti ) ale  skoro stále je to o tom istom, naťahuje sa dej a čítanie sa vlečie. Nakoniec prichádza autohavária pri ktorej náš hlavný hrdina upadne do kómy. Takže nastáva dilema, či tomu veriť alebo nie. A je to dosť polemizujúce. Časti by aj človek chcel veriť, ale niektorým veciam vôbec. Preto si aspoň ja z knihy beriem určité myšlienky, ktoré neprotirečia tomu, čomu sama verím a zvyšok hádžem na okraj spomienok. No ale názor na túto knihu si musí každý spraviť sám.Nakoniec sa dostávam ku slovenskej klasike...a tou je Božena Slančíková - Timrava a jej Hrdinovia. Musím sa priznať, že mi sme túto prózu k maturitám ani nepreberali a neviem, ako je to na iných stredných školách, ale predpokladám, že i tak to poznáte, tak sa k tomu vyjadrím naozaj tak v krátkosti. 

Hrdinovia je príbeh jednej dediny, ktorý však vraví za všetky dediny a osudy ľudí, ktorí v týchto dedinách žili a vojna ich zobrala preč. Rovnako aj za ľudí, ktorí prišli o svojich blízkych a strechy nad hlavami. Pre mňa to bol veľmi silný príbeh a Timrave sa podarilo dať do neho všetky emócie. Pamätala som si ju ako tú, ktorá stvrila Ťapákovcov, no teraz sa v mojich očiach posunula na niečo vyššie. Taký dôkaz toho, že to bola vynikajúca spisovateľka a právom patrí medzi povinnú literatúru. 
Komentáre

  1. Z Chatrče jsem měla podobné dojmy jako ty - pár zajímavých myšlenek tam bylo, ale zbytek byl takový táhlý, nebavil mě, nechytil mě a vlastně už ani pořádně nevím, o čem že to bylo :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Uf som rada, že niekto má rovnaký názor ako ja :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…