Preskočiť na hlavný obsah

MINIRECENZIE - Fanúšička, Chatrč, Hrdinovia


Ahojte. Som rada, že ste si otvorili tento článok a dúfam, že vám môj pohľad na dané knihy aj pomôže. V tomto príspevku sa vyjadrím ku knihám: Fanúšička (Rainbow Rowell ), Chatrč ( William Paul Young ) a Hrdinovia ( Božena Slančíková - Timrava ) Rainbow Rowell patrí už na slovenskom trhu k známejším autorkám. Okrem Fanúšičky, u nás prerazila aj knihou Eleanor a Park. Keďže som obe tieto knihy čítala, mohla som trochu aj porovnávať. Došla som však k záveru, že neviem vybrať, ktorá by mohla byť lepšia alebo horšia. 

Kniha Fanúšička hovorí príbeh o Cath, ktorá je pobláznenou fanúšičkou a spisovateľkou fanfiction. U nej slovo pobláznená a fanúšička však treba vynásobiť, pretože je to až extrém. Ďaleko za ňou nezaostáva ani jej sestra Wren, jej dvojča. V podstate ide o klasický súrodenecký vzťah, ktorý sa domrví, keď obe dievčatá odídu na vysokú školu. Wren nechce bývať so svojou sestrou a značne sa jej začne aj vyhýbať. Zapletú sa do toho rodinné hádky a alkohol, čo potom dáva knihe aj trošku psychologickú stránku. . 
Cath kvôli svojmu strachu z ľudí zostáva dlhé hodiny zavretá na internátnej izbe a píše o Simonovi. Ten sa stane "jej životom". Náhle však zažíva sklz a stres, či stihne dopísať vlastnú verziu príbehu dovtedy, kým vyjde originál. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na rodinnú drámu, novú lásku, život na internáte a s tým spojené veci. 

Fanúšička je napísaná dvoma príbehmi, keďže jedným sledujeme samotný príbeh Cath a druhý zas ukazuje to, čo ona píše na svoj blog. Pre niekoho možno zaujímavá forma, ale mne to úplne nesadlo. Nešlo ani tak o to,  akou formou, ale o to, že ma ten Simonov príbeh vôbec nezaujímal. Samotný fakt, že ona písala fantasy, čo ja veľmi nečítam....naznačoval, že to nie je pre mňa. Čo sa týka samotného príbehu o Cath, išlo o klasický teenagerský román, ktorý bol plný školského života, problémov, ktoré v tom veku vznikajú a lásky. Z tohto pohľadu bola kniha fajn, ale ako som napísala vyššie, časti, ktoré poukazovali na literárnu tvorbu Cath ma nijako neohúrili. ( občas som ich aj preskakovala ) Ak máte chuť na niečo jednoduché, pričom si oddýchnete Fanúšička vám môže spríjemniť čas.Chatč som si vybrala k čítaniu po tom, čo som získala čitateľskú skúsenosť s autorom Williamom Paulom Youngom ( kniha Rázcestie ). Dá sa povedať, že som mala gigantické očakávania, lebo Rázcestia bola kniha, ktorá sa do mňa úplne vpila. To sa však už nedá povedať o Chatrči. I keď má veľmi kladné hodnotenia, u mňa zostane zrejme priemerom, po ktorom viackrát už nesiahnem. 

Celý príbeh sa odohráva okolo Mackenzieho Allena Philipsa. Ten počas jedných prázdnin odchádza so svojimi troma deťmi na výlet do hôr. Nečakane sa však udeje veľká trágédia, kedy jeho najmladšiu dcéru unesú. Po niekoľkodňovom vyšetrovaní sa nájde jej zakrvavené oblečenie v chatrči. Každému je jasné, že dievčatko bolo zavraždené. Po niekoľkých rokoch počas veľkej zimnej búrke, Mackenzie nájde v poštovej schránke čudný odkaz. Je podpísaný Tatom a hovorí mu, aby prišiel do chatrči. Mackenzie najprv nevie ako na odkaz reagovať, napokon sa však rozhodne, že sa do chatrči vráti. 

A tu nastáva kameň úrazu. Trištvrtina knihy je o tom ako Mackenzie sa zhovára s Bohom, Ježišom a Duchom Sv. I keď niekedy sa tam tiahnu zaujímavé myšlienky ( napríklad o odpustení alebo živote po smrti ) ale  skoro stále je to o tom istom, naťahuje sa dej a čítanie sa vlečie. Nakoniec prichádza autohavária pri ktorej náš hlavný hrdina upadne do kómy. Takže nastáva dilema, či tomu veriť alebo nie. A je to dosť polemizujúce. Časti by aj človek chcel veriť, ale niektorým veciam vôbec. Preto si aspoň ja z knihy beriem určité myšlienky, ktoré neprotirečia tomu, čomu sama verím a zvyšok hádžem na okraj spomienok. No ale názor na túto knihu si musí každý spraviť sám.Nakoniec sa dostávam ku slovenskej klasike...a tou je Božena Slančíková - Timrava a jej Hrdinovia. Musím sa priznať, že mi sme túto prózu k maturitám ani nepreberali a neviem, ako je to na iných stredných školách, ale predpokladám, že i tak to poznáte, tak sa k tomu vyjadrím naozaj tak v krátkosti. 

Hrdinovia je príbeh jednej dediny, ktorý však vraví za všetky dediny a osudy ľudí, ktorí v týchto dedinách žili a vojna ich zobrala preč. Rovnako aj za ľudí, ktorí prišli o svojich blízkych a strechy nad hlavami. Pre mňa to bol veľmi silný príbeh a Timrave sa podarilo dať do neho všetky emócie. Pamätala som si ju ako tú, ktorá stvrila Ťapákovcov, no teraz sa v mojich očiach posunula na niečo vyššie. Taký dôkaz toho, že to bola vynikajúca spisovateľka a právom patrí medzi povinnú literatúru. 
Komentáre

  1. Z Chatrče jsem měla podobné dojmy jako ty - pár zajímavých myšlenek tam bylo, ale zbytek byl takový táhlý, nebavil mě, nechytil mě a vlastně už ani pořádně nevím, o čem že to bylo :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Uf som rada, že niekto má rovnaký názor ako ja :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ